Aasta kõige masendavam kuu on selja taha jäetud ja aeg on vaikselt hakata jõulupühadeks vaimu valmis seadma. Siinkohal mõned kultuurisoovitused, mida tasuks arvesse võtta.

„veenus.me”. Foto: Mikk-mait Kivi

„veenus.me”. Foto: Mikk-mait Kivi

Kirjanduslinna Tartu Valguskülas Raekoja platsil vältab kuni 22. detsembrini projekt „Kirjaniku kodu”. Sel vahemikul avanevad jõulukalendri printsiibil iga õhtu kell 18 klaasmaja kardinad ja tulevalgele ilmub üks eesti kirjanik (või isegi mitu). Iga õhtu on erinev, sest iga kord on „kodus” uus kirjanik, ning ettearvamatu on seegi, mida autorid oma kodus teha otsustavad. Teiste seas on jõululinnas lootust kohata Kristiina Ehinit, Vahur Afanasjevit, Carolina Pihelgat, Paavo Matsinit, Doris Karevat, Siim Lille ja Leelo Tungalt.

8. detsembril kell 18 kuulutatakse välja selleaastane Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna laureaat. Lisaks laureaadi sõnavõtule kostitab auhindamisel muusikalis-sõnalise etteastega Kaisa Kuslapuu ja Joosep Vesselovi tandem. Kas nominendist tõuseb laureaadi staatusesse seekord Klaarika Kaldjärv, Indrek Ojam, Joosep Susi, Mart Velsker või Märt Väljataga, selgub juba pidulikul veebisündmusel, mille link ilmub nimetatud kuupäeval ja kellaajal raamatupoe Utoopia Facebooki lehele.

*

Jõulujazzi programm startis juba alates novembri lõpust, kuid kontserte jagub džässisõpradele ka detsembrisse. Üheks neist on 6. detsembril Kumu auditooriumis toimuv poola pianisti ja helilooja Marcin Masecki etteaste, kus kuuleb omanäolist interpretatsiooni klassikalise muusika suurnimede tuntud teostest, džässist ja Masecki enda loomingust.

Kui aga tunned, et koroonaaeg tervikuna piirab sinu vabadust saada osa väärt (džäss)muusikast, soovitame külastada džässiklubi Philly Joe’s uut live-kontsertide keskkonda phillyjoes.tv, mille kaudu jõuavad publiku kodudesse eesti ja maailma džässipärlid. Live-kontsertide voogedastused lähetatakse avarasse internetti Tallinnas asuvast klubist Philly Joe’s. Kes aga kontserti otseülekandes kuulata ei jõua, saab kõiki salvestusi vabalt valitud ajal järele vaadata.

Marcin Maseck. Foto: press

Marcin Maseck. Foto: press

*

A-galerii Seifis avaneb 8. detsembril kohalike ehtekunstnike tööde aastanäitus, mis jääb avatuks kuni jaanuari lõpuni. Väljapanek koondab üle 30 kunstniku viimase aasta loomingut ning võtabki lähtepunktiks lõppeva aasta keerdkäigud, arhiveerimaks selle kaost ja ilu. Ainukordsed ehted pole seekord välja pandud vaid vaatamiseks, vaid ka müügiks – miks mitte jõulukingiks kallitele lähedastele või hoopis iseendale.

Kuni 14. detsembrini saab Hobusepea galeriis näha Britta Benno isikunäitust „Ruinenlust Lasnamäel”. Tegemist on ulmelise tulevikuvaatega inimesejärgsele linnamaastikule, kus džungel ja mägimaastik ühes tulevikuolenditega on võtnud üle magalarajooni varemed. Nauding varemete vaatamisest – Ruinenlust – on projitseeritud oma raske tähendustekoorma minetanud Lasnamäe rajoonile, millele vihjavad majamudelid nukuanimatsioonis ja joonistused ofortidel justkui leiud iidsest tsivilisatsioonist.

Britta Benno „Ruinenlust Lasnamäel”

Britta Benno „Ruinenlust Lasnamäel”

*

17. detsembril esietendub Sõltumatu Tantsu Laval Rene Kösteri ja Carmel Kösteri alternatiivmuusikal ja nüüdisaegne tantsulavastus „veenus.me”, mis väga päevakajaselt adresseerib queer– ja klubikultuuri teemat pandeemiaaegses ja -järgses maailmas. Queer-kogukonna noorte jaoks on klubikultuur ajalooliselt ikka tähtis olnud, kuna see pakub turvalist keskkonda muidu tihti vaenulikus maailmas. Mis aga juhtub siis, kui klubi, see „teine kodu” lukku pannakse? Laval Diana Harten, Elina Masing, Jaan Männimaa, Edgar Rahhimov, Grete Ly Valing.