Nagu ikka, on maikuu Maarjamaal kahe võimsa festivaliga iseäranis kirjanduslik kuu. Kuid mõistagi leidub kultuurigurmaanidele ka foto- etendus- jm kunste, muusikat, konverentse, pidu…

New York. Foto: press

Juba homme, kaunil kuupäeval 05.05. tähistab meie hea sõber IDA Raadio oma 5. sünnipäeva! Suurejooneline pidu ja pillerkaar stardib kell 21 Põhja-Tallinna värskeimas kultuurimajas, end endise kalatööstuse terriotooriumil ja ruumides sisse seadnud Paavli Kultuurivabrikus. Helidega kostitavad New York (UK), Emkay (FIN), Borm Bubu, Rii ning Ats & Nikolajev.

Laupäeval, 6. mail aga soovitame kõigil kirjandussõpradel seada sammud Eestimaa südame Paide poole, kus Prima Vista partnerlinna sündmus toimub. Menüüs mh raamatulaat, retk „Ajalooline Paide”, luuleprõmm, kohtumine Prima Vista tänavuse patrooni Mehis Heinsaarega (külalisteks veel Lauri Sommer ja Kristel Mägedi). Esineb muusikaline duo Cloud Circuit (CA), päeva lõpetab Dr Ormussoni (Igor Kotjuh) disko.

Paidest saabki aga kas või otse suuna Tartu poole võtta, kus stardib 8. mail pea nädala vältav Prima Vista kirjandusfestival, tänavu alapealkirjaga „Soovida võimatut”. Väliskülalisi leiab kavast ohtrasti, kui nimetada vaid paar, siis Jenny Erpenbeck (DE), Hanne Ørstavik (NO), Lina Nordquist (SWE), Penny Boxall (UK), lisaks tutvustab värskemaid uudiseid naabrite kirjanduse rindelt muljetavaldav Läti ja Leedu programm. Nädalaks ajaks avaneb Raekoja platsil Utoopia Saatkond. Aga ikka toimuvad ka raamatulaat, vestlusringid, jalutuskäigud, esitlused ja kõik muu.

9. mail esietendub Põhjala tehases Viljandi kultuuriakadeemia lavastajatudengi Sebastian Talmari koostöös palaganibluusibändiga Kaisa Ling Thing loodud diplomitöö „Mehistumise viisid” (žanriliselt bluusikal). Meeste rollidest, muredest, painetest ja rõõmudest 21. sajandil räägivad laval Elina Reinold, Karl Edgar Tammi, Mihkel Kuusk, Kaisa Ling, Jürgen Gansen. Etendused Tallinnas (10., 11. ja 13. mail), Tartus (23. ja 24. mail) ning Viljandis (27. ja 28. mail).

11.–13. mail Tallinna Botaanikaaias toimuva kunsti, teadust ja keskkonda ühendava Biotoopia hübriidkonverentsi ja kunstiprogrammi fookuses on sedakorda varivõrgustikud. Tihti märkamatuks jääva maa-aluse ökosüsteemi hoidmise ja väärtustamise üle arutlevad kolmepäevasel üritusel rahvusvahelised ja kodumaised tunnustatud teadlased ja kunstnikud. Biotoopia peaesineja on Cambridge’i ülikooli doktor Merlin Sheldrake, kohalikest staaridest näeme-kuuleme paljude teiste seas Grete Arrot, Aveliina Helmi ja Vaim Sarve.

Liisa Saaremäel. Foto: press

Liisa Saaremäeli värske „SCREAM BOX” esietendub Kanuti Gildi SAALis 17. mail. Tegemist on kontsert-lavastusega, mis keskendub tillukesele kõrile, kust tuleb hiiglaslik hääl. Fännitüdruku huilgamine? Sünni- või surmakarje? Suu on küll pärani, kuid niisked häälekurrud teevad töö ära. Nende limane tants on väike ja korduv – koos, lahus, koos, lahus. Nagu lastemängud või vägivaldsed katsetused väsimatute armastajate vahel. Laval Florian Wahl ja Liisa Saaremäel.

Ole sa DJ, klubitöötaja, ööelu veteran või niisama huviline, Tervise Arengu Instituut ja Feministeerium kutsuvad 20. mail algusega kell 13 Botikusse (Marati 5a, Tallinn) kaasa mõtlema turvalise ööelu konverentsil. Ettekannete ja vestlusringi teemad heidavad pilgu ööelule kui nähtusele, mis tekitab inimestes vastuolulisi seoseid, pakkudes ühelt poolt naudinguid – muusika, tants, argimurede minetamine jne –, teisalt aga seostudes ju ka uimastite, öiste väljakutsete, kakluste ja (seksuaal)vägivallaga.

20. mail avavad taas oma uksed ka enam kui 150 muuseumi ja mäluasutust üle terve Eesti, et tähistada rahvusvahelist Muuseumiööd! Muuseumiöö kannab seekord pealkirja „Öös on liikumist” ning on mõistagi seotud 2023. aasta riikliku liikumise teema-aastaga. Pole vahet, kas elad või asud parajasti Hiiumaal, Ida-Virumaal, Pärnus või ükskõik kus mujal, ümberkaudu leiad arvukalt muuseume, mis erandkorras kuni kell 23 külalisi ootavad.

Prõpjat, Tšornobõl 2019. Foto: Dan Mikkin

Ja siis ongi järg jälle kirjanduse käes. Tallinna kirjandusfestival HeadRead kutsub kirjarahvast üheskoos rõõmustama ja kaasa mõtlema 24.–28. maini. Väliskülaliste nimekiri on pikk (pea 40 nime) ja enam kui soliidne, kui nimetada siin mõned üksikud, siis kohal on Tadhg Mac Dhonnagáin (IE), Kristina Sabaliauskaitė (LT), Mihhail Šiškin (CH/RU), Janne Teller (DK) ning kõigile Müürilehe sõpradele juba tuttav Andri Snær Magnason (IS). Lisaks traditsioonilistele kohtumistele autoritega toimub mõistagi palju muudki huvitavat.

Fotomuuseumi (Raekoja 4/6, Tallinn) ajaloolises sisehoovis on aga juba avatud Dan Mikkini fotonäitus „Loodus võtab üle”, mis on mõtteliseks jätkuks Mikkini 2019. aastal eksponeeritud seeriale „Hüljatud”. Selles olid püütud fotodele hooned pärast seda, kui viimane oli kustutanud tule. Fotomuuseumi sisehoov on siinpuhul kongeniaalne keskkond, kus keskaegne arhitektuur ja roheline sümbioos samuti omavahel rammu katsuvad.