Aasta (või lausa kümnend) on küll puhta uus, aga mingis mõttes läheb kõik vanaviisi edasi – ikka tabavad kunstiinimesi loomepalangud, ikka avatakse näituseid, kirjutatakse ja tõlgitakse raamatuid, lavastatakse, filmitakse, ja ikka tahab Müürilehe lugeja teada, kuhu õigupoolest peaks minema, mida vaatama, lugema, kogema. Käesolevaga mõned hoolikalt käsitsi valitud kultuurisoovitused!

Anne Katrine Senstadi „Elements II”, 2018. He Xiangning Art Museum, Hiina. Foto: Shao Yi

Anne Katrine Senstadi „Elements II”, 2018. He Xiangning Art Museum, Hiina. Foto: Shao Yi

Sellest, mis ja kes on Tartu kunsti skeenes aktuaalsed, saab aimu kuni 19. jaanuarini, mil Tartu Kunstimajas on veel avatud Tartu kunsti aastanäitus, kujundajaks sedakorda Martti Ruus. Kunstnike plejaad on samuti soliidne, Gulgist ja Kruusamäest Kaironi; Marge Nelgist Mall Nukka ja Heikki Leisini, kui nimetada väga üksikuid osalisi vaid.

17. jaanuaril kell 18 on kirjandusklassika ja Loomingu Raamatukogu fännid oodatud raamatupoodi Puänt, kus LR kuldsarja avapeo raames esitletakse kuldsarja esimest raamatut, milleks on Jaroslav Hašeki „Huumori kool. Geniaalne idioot”. Kuivõrd teost esitlevad Toomas Kall, Andrus Kivirähk ja Mart Juur, siis võib küllap üsna kindlalt eeldada, et saab ka nalja…

Kai kunstikeskuse 2020. aasta näitusehooaja avab 26. jaanuaril monumentaalne valgusinstallatsioon tuntud norra kunstnikult Anne Katrine Senstadilt. Senstadi „Radikaalne valgus” on spetsiaalselt Kai näitusesaali jaoks loodud valgusskulptuur, mis kutsub vaatajat kogema heli ja valguse sügavalt ruumitaju muutvat mõju.

Kindlasti ei tasu maha magada ka Paul Kuimeti filmiprojektsioonidest, slaidiesitlusest, fotodest ja installatsioonist kokku pandud isikunäitust „Five Volumes”, mis jaanuari alguses EKA Galeriis avati. Aega külastamiseks on 25. jaanuarini!

Rahu ja vaikuse, jõudeelu ning dokfilmide sõpradele soovitame palavalt aga Jaan Tootseni värsket linateost „Fred Jüssi. Olemise ilu”, mis neil päevil kinodes näitamisele tuleb. Kes aga lisaks filmile ka selle tegijaid näha tahavad, peaksid sammud seadma 17. jaanuaril kell 19 Elektriteatrisse ja/või 20. jaanuaril kell 19 Sõpruse kinno.