Kooljakuu ei too meie n-ö õuele mitte vaid mardi- ja kadripäeva (mida eriti Halloweeni põlgureid tingimata vääriliselt tähistama mahitame!), vaid ka palju muud kultuurset. Feminismi, kirjandust, teatrit, (lühi)filme, kunsti, etenduskunsti, heategevust, punki, klaverimuusikat ja luuletantsu. Igaühele midagi!

Jarmo Reha lavastus „EIDOS”. Foto: Herkko Labi

Sakala 3 teatrimajas saab osa Ekspeditsiooni ja Jarmo Reha lavastusest „EIDOS” (järgmised etendused 7. ja 8. novembril). Mis on see kest, milles me kõnnime, küsib lavastus. Kust algab „mina” ja kus see lõppeb? Mis inimkilde me vajame, et moodustuks eluline tervik? Mis on meis üleliigset ja mis on meiega liiga kaua kaasas käinud? Mis on see elumahl, mis meis voolab ja meid vormis hoiab? Dramaturgid Jarmo Reha ja Aare Pilv, helilooja Kiwa.

Tuleval nädalavahetusel toimub Feministeeriumi korraldatav Tallinna feministlik foorum (TALFF). 4. novembril kohtutakse Tallinnas Vabamus ning ja 5. novembril Tartus Genialistide Klubis. TALFFi seekordseks teemaks on seksuaalne nõusolek. Muu hulgas arutletakse seeüle, kuidas on feministlikud küsimused Eestis kahekümne aasta jooksul muutunud, uuritakse, millega pistavad rinda Eestisse tulnud naissoost sõjapõgenikud, näidatakse lavastust emadusest, tehakse nalja ja loetakse omaloomingut, viimaks arutavad soolise võrdsuse üle ka mehed.

VAT Teatri uuslavastust „Ballaad loomulikkusest” näidatakse alates 6. novembrist Sakala 3 suures saalis. Koera surm sünnitab leina. Üksilduse seljatamiseks hakkab mees oma paneelmaja korteris tühjusele täidet otsima. Ja loomulikkus näitabki talle oma väljaveninud ja paindlikke vorme. Joel Väli peaaegu täielikult sõnatu lavateos keskendub sotsiaalsele leinale ja armastuse defitsiidile ehk inimesele looduse keskel. Dramaturg Andreas Kübar, laval Markus Truup, Karolin Jürise, Liisbeth Kala ja Tanel Saar

Stoppkaader Liisi Grünbergi animatsioonist „Miisufy”, 2023.

Pimedate Ööde filmifestivali kärgfestival PÖFF Shorts toob 7.–15. novembrini taas Tallinnas ja Tartus vaatajateni põnevaimad, uusimad ja julgeimad lühifilmid ja animatsioonid. Leiame kavast lühifilmide, anima ja rahvusliku võistlusprogrammi ning PÖFFi võistlusprogrammi „Põhjusega mässajad”. Aga näeme ka uusi tulijaid, dokke, lasteanimat jpm, alternatiiv-/kõrvalprogrammis kohtame aga ka koerakino, kvääre, tantsu, ulmet! Lisaks mitmed eriüritused (karaokeõhtu, öökino, avatud vestlus, kohtumine tegijatega jne). 

Iga-aastase põhjalikult pöörase kirjanduslik-kunstilis-muusikalise (vms) festivali Hullunud Tartu tänavune alateema on „Eesliin” ning külalisteks teiste seas Sophia Lenartovych (UA), Kirsi-Marja Moberg (FIN), Kasper Salonen (FIN), fs, Berit Kaschan, Murca, Urmas Vadi, Kristel Mägedi… Kui põhiprogramm toimub 10. ja 11. novembril Aparaaditehase Armastuse saalis, siis juba 9. novembri õhtul oodatakse entusiaste kohvikusse Urve kirjanikumaskides maskiballile! Unustada ei tohiks aga ka pühapäevast konverentsi „Koogel-moogelis. Kaspar Jassa 50”. Järelpeod toimuvad, nagu ikka, kultuuriklubis Salong.

Baltoscandalil Eesti publikut hullutanud briti etenduskunstnik Kim Noble on tagasi ja taastab Kanuti Gildi SAALi palvel kümme aastat tagasi esietendunud lavastuse „You’re Not Alone”. Noble ühendab etenduskunsti, komöödia ja filmi, et tunda lähedust teiste inimestega siin planeedil. „You’re Not Alone” on talle omaselt provokatiivne, liigutav ja koomiline lavastus, mis kirjeldab ühe mehe katseid luua sidet, sõprust ning stabiilset töösuhet. Etendused Kanuti Gildi SAALis 10. ja 11. novembril kell 19.30.

Stoppkaader videost „Kui keha ütleb Jah”, 2022. Installatsioon koostööst Th’éo Demansiga. Kunstniku ja AKINCI loal

Kumus on alates 10. novembrist avatud hollandi kunstniku melanie bonajo isikunäitus „Kui keha ütleb Jah+”, mis otsib vastust küsimusele, kas meie üha enam kommertsialiseeruvas ja tehnoloogilises maailmas on veel kohta intiimsusele. melanie bonajo teos „Kui keha ütleb Jah” esindas Hollandit 2022. aastal Veneetsia kunstibiennaalil ja teeb nüüd ringreisi mööda Euroopa muuseume. Lisaks suurejoonelisele ja tundlikule biennaaliprojektile näeb Maria Arusoo  kureeritud näitusel kolme varasemat videoteost. Völjapaneku keskne teema on puudutus, seda nii otseses mõttes kui ka meie suhtena üksteise ja meid ümbritseva maailmaga. Kunstnik leiab, et puudutusega saab ravida mõjusalt üksildust, seda tänapäeva epideemiat.

Pungimaestro Villu Tamme 60. sünnipäeva pidustustest saab novembris osa Tallinnas ja Tartus (ning detsembris ka Pärnus!). Nagu J.M.K.E. muusika, mis ühendab eri vanuses inimesi, toovad kontserdid lavale eri generatsioonide bändid. 11. novembril esinevad Tallinnas klubis Helitehas lisaks päevakangelasele J.M.K.E.-le Kalli Talonpoika & The Sunshine Band, Nyrok City feat. P.Pask, Skoone ja Kurjam. 18. novembril astuvad Tartus klubis Rock & Roll üles Koopaorav, Paranarkar, Nahakiin, Nyrok City feat. P.Pask.

Loomade varjupaikasid toetava raskemuusika heategevuskontserdi Shelter Helper teine üritus toimub 11. novembril rokiklubis Tapper. Lisaks muusikutele on kohal ka Varjupaikade MTÜ vabatahtlikud, kes selgitavad huvilistele looma adopteerimisega seotud protsesse. Toimuvad oksjon ja loterii ning annetada saab lisaks vastavatesse kastidesse.

Rene Kösteri „Transcendentia”. Foto: Alana Proosa

Joosep Susi ja Maret Tamme on sedakorda ette võtnud eriti ambitsioonika projekti, nimelt esietendub 11. novembril Tartu Uues Teatris „Ma jään kaevu juurde / igavesti jooma” – tantsulavastus Ene Mihkelsoni luulest. Etendajate kehadest saab materjal, mis loob publikuga ühise ruumikogemuse. Kogemuse, mida iseloomustavad lõppematu liikumine, pidevusetus ja pidevuse otsing, ummikseisud ja üksteisesse sulanduvad mälujäljed. Sõnadest loobumisega avaneb luule. Laval Grete Jürgenson, Ekke Hekles, Johanna Vaiksoo ja Ragnar Uustal.

Sõltumatu Tantsu Lava suundub taas värskemate ja olulisemate lavastustega Emajõe Ateenasse, kus rullub 21.–23. novembrini Genialistide Klubis, Eesti Rahva Muuseumis ja Alexela Loomelaval lahti Sõltumatu Tants Tartus. Kavas on Unholy Trinity „So You Think You Can Dance”, Rene Kösteri „Transcendentia”, Sveta Grigorjeva „Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada”. Igale etendusele järgneb vestlus loojatega, mida viivad läbi Tartu Ülikooli teatriteaduse osakonna tudengid.

Fenomenaalne ukraina klaverivirtuoos, lausa klaveriprohvetiks tituleeritud Lubomyr Melnyk esineb 22. novembril Tallinnas Niguliste kirikus ning 23. novembril Tartus Heino Elleri kooli Tubina saalis. 70ndate keskpaigas hakkas Lubomyr Melnyk arendama uut stiili, mis kombineeris edasijõudnud klassikalise klaveritehnika taiji ja kung fu filosoofiatega. Melnyki meetod viis klaveri kui instrumendi võimalused uuele tasemele, pakkudes kuulajale võimalust sukelduda ennenägematutesse helimaastikesse.