5. detsembril Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis avataval näitusel „Eesti saladused” esitlevad kaks disainiettevõtte COMPANY kaudu tuntud Soome disainerit, Aamu Song ja Johan Olin, spetsiaalselt selleks näituseks valminud tooteid, mille disain on inspireeritud Eestist ja mis on toodetud siinsetes väikeettevõtetes.

Muhus materjali otsimas. Foto: Johan Olin

Muhus materjali otsimas. Foto: Johan Olin

2013. aasta suvel tegid Aamu Song ja Johan Olin ringreisi mööda Eestit, avastamaks selle saladusi. Reis viis nad Tallinnast Rakverre, Narvast Avinurme, edasi Järvamaale, Moostesse, Räpinasse, Võrru, Muhu saarele ja mujale. Nad kohtusid põllumeeste, puutöömeistrite, villaketrajate, mänguasjavalmistajate, keraamikute ja paljude teiste väiketootjatega. Toimunud kohtumistest ning kohaliku tootmisprotsessi saladustega tutvumisest inspireerituna sündis uus traditsiooniliste toodete kollektsioon „Eesti saladused”, mis on valminud Eesti ettevõtetes just siinset eripära ja tavasid arvestades.

Näitus „Eesti saladused” on jätkuks Aamu Songi ja Johan Olini projektile „Soome saladused”, mida nad alustasid koos Helsingi nüüdiskunstimuuseumi Kiasmaga aastal 2007. Sarnaseid projekte on nad varem korraldanud ka Lõuna-Koreas, Belgias ja viimasena Venemaal. Disainereid võluvad erinevate riikide traditsiooniline tootmisprotsess, materjalid ning käsitöö. Tuntud meistreid kõrvalt jälgides ja nendelt õppides on nad omalt poolt lisanud uuenduslikku perspektiivi traditsioonilistele toodetele ja materjalikasutusele. Projektide tulemusena on sündinud terve hulk tooteid, mis on müügil nende kaupluses Helsingis ja mida saab osta ka valitud edasimüüjatelt Euroopas.

„Eesti saladused” on osa samanimelisest kultuuriekspordiprojektist, mille eesmärgiks on suurendada sellel alal tegutsevate eestlaste ja soomlaste omavahelist suhtlemist ja kontakte ning tõsta teadlikkust kultuuripärandist ja traditsioonidest.

Näitus jääb avatuks 23. veebruarini 2014.

Projekti koordineerib Soome Instituut ning seda on toetanud Soome Haridus- ja Kultuuriministeerium.

Tutvu COMPANY varasemate projektidega nende kodulehel.