20. märtsil algab rahvusvaheline Vilniuse filmifestival, mis on üks olulisemaid kinosündmusi Leedus, kutsudes kokku filmisõpru nautima nii kvaliteetset programmi kui rikkalikku üritustekava, töötubasid, näituseid, vastuvõtte ja seminare koolilastele.

Vilniuse filmifestivali New Europe New Names võistlusprogrammi avamine 2012.

Vilniuse filmifestivali New Europe New Names võistlusprogrammi avamine 2012.

Festival toimub käesoleval aastal 19. korda. Programm koosneb üle 200 filmist. Leedu kino suursündmuselt ei puudu ka lühifilmid ja animatsioonid. Neljapäeval linastub avafilm „Gloria” (2013, rež Sebastián Lelio), mis on tšiili päritolu lavastaja neljas mängufilm, mida oli võimalik talvel näha ka kino Artis.

Eesti filmidest linastuvad Vilniuses Baltic Gaze võistlusprogrammis „Free Range – Ballaad maailma heakskiitmisest” (2013, rež Veiko Õunpuu) ja „Mandariinid” (2013, rež Zaza Urushadze, Eesti-Gruusia) ning Critic’s Choice eriprogrammis Eesti-Prantsuse koostöös valminud dokumentaalfilm
„Loits pimeduse peletamiseks” (2013, rež Ben Russell ja Ben Rivers), millest osa on filmitud Eestis Vormsil.

Festivali olulisemaks hetkeks filmitegijatele on rahvusvahelise konverentsi Meeting Point Vilnius toimumine, mis on mõeldud ennekõike balti filmitööstuse professionaalide esitlemiseks ning üleilmsete kontaktide loomiseks.

Festivalile paneb punkti Spike Jonze’i värske draama „Her” (2013), mis pälvis sellel aastal parima originaalkäsikirja Oscari ning Kuldgloobuse parima stsenaariumi eest.

Tutvu festivali ja selle programmiga lähemalt siin.