30. mail, Eesti Kunstiakadeemia magistritööde näituse „TASE 14” avamisel Eesti Arhitektuurimuuseumis tehti teatavaks tänavused Noore Kunstniku preemia laureaadid.

Ats Parve (vasakul) preemiat vastu võtmas

Ats Parve (vasakul) preemiat vastu võtmas

Bakalaureuseastme preemia pälvis tänavu fotograafia lõpetaja Ats Parve. Žürii koosseisus Indrek Köster, Gregor Taul ja Kadri Laas leidis, et „Ats Parve, olles võtnud oma loomingu aluseks fotograafia alglätetega tegelemise, on meediumi võimalused meisterlikult ja vägagi usutavalt enese kasuks tööle rakendanud.”

Eesti Kunstiakadeemia uusmeedia magistriastme lõpetaja Taavi Suisalu hajusteose „Olematute külade projekt” puhul tõstis žürii (koosseisus Sandra Jõgeva, Kristi Kongi, Sirja-Liisa Eelma ja Erik Alalooga) preemia andmise oluliseimaks põhjuseks esile „kultuuriliselt laetud hüljatud paikade interaktiivse taaskäivitamise ning salvestamise digitaalsete fossiilidena.”

Noore Kunstniku preemiat annab välja MTÜ Noor Kunst. Mittetulundusühing Noor Kunst on loodud aastal 2005 ettevõtjate Guido Sammelselja ja Armin Kõomäe poolt eesmärgiga toetada ning innustada Eesti kunstnike kõige nooremat põlvkonda. Idee sünni juures mängisid aktiivset rolli kunstnikud ja õppejõud Kaido Ole ning Marko Mäetamm. Tänaseks kuuluvad Noor Kunst rahastajate ringi ettevõtjad Armin Kõomägi, Indrek Prants ja Sven Mansberg.

Preemia laureaatide valiku aluseks on kandidaatide Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuseastme lõpetamise portfoolio või kaitsmisele esitatud magistritöö. Algselt bakalaureuseastme lõpetajatele ettenähtud preemia laienes alates 2011. aastast ka magistritaseme lõpetajatele. Preemiaga tunnustatakse noori kunstnikke, kelle senine töö annab enim alust arvata, et tegu on Eesti kunsti olulisi ideid või lähenemisnurki lisavate noorte autoritega, kelle jätkamine professionaalse kunstnikuna on vältimatu.

Noore Kunstniku preemia on alates 2005. aastast pälvinud Eesti Kunstiakadeemia lõpetajatest Katrin Koskaru (2005), Edith Karlson (2006), korra ka kogu tollane lõpetav kursus projekti „Töö toidab” eest (2007), Laura Toots ja Flo Kasearu (2008), Sigrid Viir (2009), Jekaterina Kultajeva ja Hannes Aasamets (2010), Ulla Juske, Eva Labotkin ja Kristi Kongi (2011), Uku Sepsivart ja Holger Loodus (2012) ning Kristina Õllek ja Marianne Jõgi (2013).

Aastal 2014 on rahalise preemia suuruseks nii BA kui MA tasemel 1500 eurot ning MA tasemel lisandub sellele alates 2011. aastast koostöös Eesti Kunstnike Liidu Hobusepea ja Draakoni galeriiga võimalus isiknäituseks 2015. aastal.