Tähistamaks ülemaailmse õiglase kaubanduse päeva, andis MTÜ Mondo 10. mail Eestis esmakordselt välja õiglase kaubanduse sõbra märgid. Esimesteks märgi saajateks olid kommivabrik Kalev, kauplus Ehe Mood, Looduspere ja Biomarketi poed, Mahemarket, Stockmanni kaubamaja toiduosakond ja TOP Seadmed OÜ. Kohvikutest said märgi Mosaiik Tallinnas, Art Cafe Rakveres, Gahwa Kärdlas ja Tartu Uue Teatri kohvik. Märgi pälvisid veel Rakvere Kolmainu kogudus ning ajakirjanik Kaileen Mägi.

Õiglase kaubanduse sõbra märk 2014

Õiglase kaubanduse sõbra märk 2014

Õiglase kaubanduse sõbra märk on esimene selletaoline Eestis, selgitas MTÜ Mondo õiglase kaubanduse valdkonnajuht Jaanus Välja. „Meil on väga hea meel, et nii palju ettevõtteid, eesotsas meie juhtiva magusatootja AS kaleviga, peavad oluliseks õiglast kaubandust ning toodavad või müüvad just neid tooteid,” lisas Välja.

Eestis õiglast kaubandust edendav organisatsioon MTÜ Mondo algatab iga-aastase õiglase kaubanduse sõbra märgi väljaandmise nendele, kes oma igapäevatöös, ühiskondlikus tegevuses, kodus või töökollektiivis õiglast kaubandust edendavad. Märgi saajateks võivad olla õppeasutused, kaubandus-, toitlustus- ja tootmisettevõtted, vabaühendused ning töökollektiivid, kes õiglase kaubanduse edendamisega silma paistavad.

Õiglase kaubanduse sõbra märgi väljaandmine toimub vastavalt taotleja profiilile paika pandud kriteeriumitele. Tänasel päeval on AS Kalev teinud õiglase kaubanduse suunas väga olulise sammu. Kodumaine magusatootja liitus vastutustundlikku ja jätkusuutlikku kohvi-, tee- ning kakaokasvatust toetava rahvusvahelise programmiga UTZ Certified. Ettevõte läheb šokolaaditootmisel järk-järgult üle sertifitseeritud kakao kasutamisele, plaanide kohaselt on aasta 2016 lõpuks kogu Kalevi šokolaad toodetud UTZ-sertifitseeritud kakaost. UTZ programm seisab kakaokasvatajate paremate töötingimuste eest, võimaldab neil erialase hariduse saamist ja oskuste täiendamist, et suureneks istanduste saagikus ja seeläbi ka sissetulek. Seejuures pööratakse suurt tähelepanu loodusressursside säästlikule kasutamisele.

Tänavuse õiglase kaubanduse päeva teema oli „Õiglase kaubanduse inimesed” (Fair Trade People). Sellega tunnustati kõik neid, kes tootjate, töötlejate, vahendajate või tarbijatena osalevad õiglase kaubanduse ahelas.