Fotograaf Annika Haas pildistas fotoseeria Lasnamäe inimestest, neid tutvustavad lood pani kirja Maria Derlõš.

Annika Haasa ja Maria Derlõši artikkel ja fotoessee on esmakordselt avaldatud urbanistide väljaande U linnaidee erinumbris www.urban.ee.

„See on kõige ilusam koht — vaadata puu otsast, kuidas päike loojub! Ah, see on kõige ilusam koht kogu maailmas!”

Nikolai Avilov on 72-aastane Siberist pärit lasnamäelane, kes elab Narva maantee äärsel paeklindil suure võimsa vahtrapuu otsas. Juba 16 aastat elab Nikolai aasta läbi puu otsa ehitatud onnis, süüa teeb ta õues ja puu all peab kahte lambakoera. Külma eest kaitsevad Nikolaid paksud sokid ja karvane koeravillast kampsun.


„See on nagu haigus, tuvide pidamine oleks just kui veres, selleta ei oskaks oma elu ette kujutadagi.”

Tondiraba tühermaa ääres, kohe uue jäähalli ehituse lähedal, asuvad kaks roosat väikeehitist, mis pealtnäha tunduvad mahajäetud putkadena. Need on aga lasnamäelase Olegi poolt püstitatud tuvilad(1).

Juba 32 aastat kogub Oleg Lasnamäel tuvisid, alates kirjatuvidest, lõpetades erinevate dekoratiivsete tuvidega. Oleg räägib, et kunagi oli Lasnamägi tuvilatest tulvil, kuid ajapikku muutus nende ülalpidamine paljude jaoks tülikaks ja tänaseks on see hobi oma populaarsuse minetanud. Peale selle, et Olegile on Lasnamäe elukeskkonnana alati meeldinud, on Lasnamäe ka parim koht tuvide pidamiseks. Kirg tuvide vastu pärineb Olegil isalt, kes samuti omal ajal tuvisid pidas.

1. Tuvidest, Lasnamäest, Olegist vaata Kadriann Kibuse dokumentaalfilmist „Tuvid” (2012).


„Armastus loomade vastu algas sellest, kui hea sõber kinkis mulle ühe papagoi, lootes, et linnu eest hoolitsemine motiveerib mind rohkem liikuma ja oma tervist parandama. Papagoile järgnes teine ja kolmas ning hiljem lisandusid kanad, kuked ja teised loomad-linnud. Eelmisel aastal taotlesin oma hobile ka ametliku registratsiooni, nüüd seisab puuridel silt „Bulgaaria linnud”.”

Kahe suure maamärgi, politseijaoskonna ja Lasnamäe kergejõustikuhalli vahel, paneelelamute kõrval, peidab ennast väike viilkatusega ja aiaga piiratud majake. Tegu on kontormajaga, kus Alexandre Alexiev peab äritegevuse kõrval juba viis aastat kanu, küülikuid, vutte, tuvisid, kalkuneid ja parve papagoisid.


„Olen püüdnud ühiste tegevuste kaudu panna oma maja elanikke koduümbrust hindama ja hoidma.”

Lasnamäele kolis Lea Kiik 28 aastat tagasi Mustamäelt. Korteriostu ei ole Lea kunagi kahetsenud, kuigi sõbrad ja tuttavad proovisid teda Lasnamäele kolimise suhtes ümber veenda. 1998. aastast on Lea olnud kahe maja KÜ aktiivne liige, 2001. aastast ka 396 korteri eest vastutav esinaine. Ta on võtnud osa hoogtööpäevadest ja muudest linna poolt korraldatud üritustest ja agiteerinud ka oma maja elanikke sama tegema. KÜ on teinud palju tööd majade ümbruse haljastamiseks ja korrastamiseks – istutati põõsaid, omastati kahe maja vaheline hooviala ning rajati esinduslik mänguväljak, uuendati asfaltkatet ja parkimisala.


„Ma kirjutan ELAST (ELAST on autori pseudonüüm, tag ‒ toim.) ning teen seda väga erinevatel põhjustel. Eelkõige muidugi iseenda jaoks, „et see sisemine rahutus tühja ei lahustuks”.

„Lasnamäe on minu lapsepõlve muinasmaa. Olen taga-Lasnas üles kasvanud. Lasnamäe on minu kodu. Graffiti on Lasnamäega seotud samamoodi nagu kõikide teistegi äärelinnadega. Mida sügavamale majade vahele ning nurgatagustesse sukeldud, seda paksemate värvikihtide vahel sa ujud. Siin on väga palju kokkuhoidmist ja armastust. Meil kehtib nn hoovi mentaliteet: kõike jagatakse omavahel, nii materiaalselt kui mentaalselt. Möödas on ajad, kui kakeldi rahvuse üle. Lasnamäe hiphopi skeene on üks kokkuhoidev rahvas, hoolimata rahvusest seisame kõik ühe ja sama asja eest. Teeme koos muusikat, joonistame koos muraleid, korraldame koos pidusid, tähistame koos sünnipäevi ja leiname koos sõpru, kes on meie hulgast läinud. See pole pelgalt sõprus. See on nagu meie väike Zulu nation. L-style.. ;).”


„Oleme lähedalt seotud Lasnamäega, kuna mitmed meist on Lasnamäel elanud või siin koos üles kasvanud. Koht ei ole ainus, mis meid ühendab – juba lapsepõlvest oleme jaganud ühist kirge kinematograafia vastu. Lõpuks otsustas osa meist luua oma firma, et saaks teha seda, mis meid päriselt huvitab ja mis toob ka leiva lauale. Otsustasime kolida oma kontori Lasnamäele, et olla kodule ja sõpradele lähemal.”

Vita Pictura on tuntud videote, järelfilmide ning filmide produktsiooniettevõte, mille tuumiku moodustavad kaasasutaja ja monteerija Georgius Misjura, tegevjuht Roman Pototski, kaameraoperaator Maxim Kazmirevski ja Aleksei Kulikov, disainer ja animaator Oleg Rjumin ning produtsent ja avalike suhete juht Vladislav Kopõlkov.


„Peamine ühiskonna edasiminek toimub siis, kui kodanikud võtavad enda igapäeva keskkonna osas vastutuse enda kätesse.”

Vladislav Kopõlkov on vabakutseline ajakirjanik, saatejuht ja blogija Lasnamäelt. Ta on laia huvideringiga noor inimene, kes püüab alati oma silmaringi avardada ja mitte ühe idee ümber keerlema jääda. Vladi peamine huvi on kirjutada Eestis ja Venemaal toimuvatest sotsiaalpoliitilistest integratsiooniprotsessidest. Ta usub, et Lasnamäel, kus on vene keelt kõnelevate inimeste hulk suurim, toimuvad arengud tõstavad vähemusrahvaste elukvaliteeti ja sellega loovad eelduse ka vähemusrahvaste integreerumisele ühiskonda.„Ma ei tea, miks arvatakse, et juhatuse esimehel pole midagi teha ja et juhatuse esimees on inimene, kelle peal end välja elada. Aga mul on vedanud, sest meie majas on toredad inimesed.”

Elve Tuvikesele tuli tema 2006. aastal KÜ esinaiseks valimine ootamatult, kuid kuna otsuse toetajaid oli palju, toimus uude ametisse asumine sujuvalt. Elve juhtimisel tegeleb KÜ pidevalt oma maja ümbruse kaunimaks muutmisega. Elve on uhke KÜ seniste saavutuste üle – suur õueala on piiratud aiaga, mille keskele on rajatud rõõmsavärviline mänguväljak, maja ümbritseb kaunis hekk. Enamus elanikest oskab hinnata KÜ suure vaevaga tehtud tööd, kuid suureks probleemiks on endiselt parkimine.


„Lasnamäel on ju mõnus…Kõik me oleme tutvunud ja koostööd alustanud just Lasnas. Selle rajooni kõrghoones toimus ka meie esimene ühine lindistus. Siiamaani elab enamus meist Lasnal, igav siin küll ei hakka.”

Gorõ Lana on kõige tuntum ja edukam venekeelne jazz-hopi rühmitus Lasnamäelt. „Riimid, trummid, kraapsud, puhkpillid ja bassid – see olemegi meie,” iseloomustab Pavel. Gorõ Lana on ühing: MC-d ja lauljad Lev (fotol mustas), Andrei, Igor ja Pavel (fotol punases), lisaks biidimeister/DJ Roman ja saksofonist Ivan. Gorõ Lana korraldas 2011. aastal Lasnamäe Block Party – kõigile avatud tänavapeo Lindakivi kultuurikeskuse juures.