Luuletaja ja kirjanik Viivi Luik kõneleb oma Ööülikooli loengus mitmepalgelisest valest tänapäeva ühiskonnas: „„Kui tahad maailmas selgusele jõuda, õpi tundma iseennast,” ütlevad kõik, kes inimesest midagi teavad. Samad sõnad võib ka pea peale pöörata ja öelda: „Kui tahad iseendas selgusele jõuda, õpi tundma maailma.””

Viivi Luik

Viivi Luik

Ta jätkab: „Sest kui maailm järsult muutub, on see märk sellest, et inimeses on midagi järsult muutunud. Mis siis on praegu inimeses muutunud, et ta nii laiahaardeliselt valetab ja kõige pöörasemaid valesid usub? Sellest on juba paljud rääkinud, et maailm muutus virtuaalseks ja et kohe tekkis maailma ka uus inimese tüüp.”

Oma Eestist eemaloleku aastate jooksul koges kirjanik, kui erinev paistab see Eesti, mille kohta saab teateid meediakanalitest, sellest Eestist, mis on tegelikult olemas: „Kui pole mitu kuud Eestis käinud ja päris Eestit näinud, siis tundub, et seal vedeleb igas kraavis mõni surnud mees; et seal otsivad lapsed prügikastist süüa; koerakarjad murravad inimesi maha; poeg lööb isale kirvega pähe; arstid tapavad patsiente; kiirabi keeldub kohale tulemast; buss sõidab peatusest mööda ja ajab koolilapse alla; igas majaühistus on mõni napakas vanaeit, kes peab oma korteris 50 kassi ja 20 koera; restoranis sülitab kokk sulle taldrikusse; rahvas igatseb sovetiaega tagasi; maaelu on hävitatud jne. Kuid kui tuled ise kohale ja näed kõike seda asja oma silmaga, satud kõigepealt segadusse, sest miski ei vasta n-ö tõele – sa ei näe üheski majas seda napakat vanaeite oma kassikarjaga; kuskil pole näha seda kirvega poega, kes tahab isale pähe lüüa; kui kutsud kiirabi, imestad kiiruse ja osavõtlikkuse üle. Lühidalt öeldes – Eesti meediakanalid olid mulle kõik need aastad valetanud. Nad olid välja noppinud ebatavalisi juhtumeid, mida tuleb ette igal maal ja olid nende abil loonud pildi ühest hoopis teistsugusest maast, kui see, mis on tegelikult. Tuli välja, et klikiajakirjandus ajas oma asja ja oli raha peal väljas – pani müüki oma n-ö lihase ema ehk kodumaa. Sest mis see raha eest laimamine siis muud on kui müükipanek.”

Loengut kuula täies mahus siit.