Ehkki ilm võib paiguti veel oma talvisemat palet näidata, leiab Müürilehe märtsikuisest kultuurikalendrist ikkagi (ka) kevadisemat kultuuri! Jätkub kunsti, pidu, teatrit, performance’it, kirjandust, filmi…

Kaader filmist „Biwa järve 8 nägu”, Simeoni Sundja ja Elina Masing

Öömaja pidu maandub juba täna, 8. märtsil klubis Uus Laine, peaesinejaks DJ John Gómez (NTS Radio, Music From Memory, UK). Gómezi settides leidub ikka lugusid, mida keegi pole varem kuulnud. Selle tõestuseks on tema kogumik „Outro Tempo: Electronic and Contemporary Music from Brazil, 1978–1992” (2017), mille Gilles Peterson nimetas aasta kogumikuks. 8. märtsil Uues Laines puldi taga ja ees ka Öömaja DJd Üllar Siir, Andres Alev, Renno Paat ja Indrek Alev.

Tänasest näeb kinodes Marko Raadi kaua mõeldud/tehtud kaunikest, värsket mängufilmi „Biwa järve 8 nägu”. Teos tõlgib vanad jaapani armastuslood Peipsiääre kalurite ja nende laste igatsuste ja ihade keelde. Näeme koju pöörduvaid purjekaid, ehapuna, esimest lund, öist vihma, sügisest täiskuud, templikella, ootamatut tuuleiili, metshanede äralendu… Osades Elina Masing, Tiina Tauraite, Jan Uuspõld, Tommi Korpela, Maarja Jaokbson, Kärt Kokkota, Meelis Rämmeld

Kanuti Gildi SAALi populaarseim post-simman Made in Estonia Maraton tuleb (17. korda!) juba homme, 9. märtsil. Maratoni kogupikkuseks on umbes üheksa tundi, etteasteid on tänavu rekordiliselt 50. Nagu ikka, koosneb festival lühiformaadis lavastustest, videoteostest, performance’itest ja muudest üllatusvormidest, mille kestuseks on maksimaalselt kümme minutit. Ainus reegel: tegemist peab olema originaalloominguga, mis on valminud spetsiaalselt Made in Estonia Maratoniks.

Euroopa parlamendi valimiste ootuses peab Progressiivne Liikumine homme, 9. märtsil algusega kell 12 Tartu Loomemajanduskeskuse ruumes (Kalevi 17) Euroopa ideele pühendatud teooriapäeva. Oma nägemusest peavad ettekande kolm eri generatsiooni eurooplast: Marju Lauristin, Alari Rammo ning Mikael Raihhelgauz. Sõnavõttudele järgneb vabas vormis arutelu laudkondades, mida juhivad progressiivide liikmed ja esinejad.

Möödunud aasta Made in Estonia Maraton. Foto: Alina Birjuk

Eesti Noorsooteatri noortestuudio praeguse lennu lõpulavastus „9 elu”, mis ammutab inspiratsiooni Jüri Üdi / Juhan Viidingu ning Andres Ehini luulest, etendub järgmisena 10. märtsil. Lavastuses uuritakse, kes on tänapäeva inimene, millest ta koosneb, kuidas ta selliseks on kujunenud; mis on see minu osa selles tervikus ning kuidas elada nii, et see oleks parem paik meile kõigile. Lavastajad Leino Rei ja Mirko Rajas.

Emakeelepäeval ja seda ümbritseval ajal (ehk 13.–16. märtsini) on raamatusõpradel taas hea põhjus Viljandisse koguneda, kus selgi aastal toimuvad Viljandi kirjanduspäevad, seekord ka hulga põhjanaabritest külalistega. 13. märtsil on kavas näiteks suurejoonelised portfellipäevad, muidugi ka kirjanduslik mälumäng (küsimused Matsin & Lill), neljapäeval saab kohtuda Elina Hirvoneniga (FI) ning kuulata Heidi Iivari (FI/EST) luulekava, reedel on plaanis Jan Kausi stiiliharjutuste monopeatükk jne jne.

FinEst Funk Festival toob maailmaklassi funk-muusika Eestisse. Festival toimub 14. märtsil Tartus Alexela loomelaval ja 15. märtsil Tallinnas JAIKis. (16. märtsil toimuvad üritused juba Helsingis.) Kavas Rootsi Grammy nominent ja Euroopa bigbändide lipulaev Norrbotten Big Band koostöös instrumentaal-funk’i esindaja Nine Sparks Riotsiga, lavale lendab ka itaalia funk’i-sensatsioon Giacomo Turra koos bändiga The Funky Minutes. Lisaks Estonian Funk Unit, We Got Soul ft. Sam Huber (FI) ning Silky Steps (EST).

Kanuti Gildi SAALi uusim formaat SAAL3 (vol 2) jätkub palindroomkuupäeval 30.03. (kell 18), mil lühilavastuste õhtul jagavad maja kolm kunstnikku: aktivist ja sugusant Helgi Saldo, Berliinis tegutsev vabakutseline kunstnik Üüve-Lydia Toompere ning parasjagu Justus Liebigi ülikoolis koreograafia ja performance’i erialal magistrikraadi omandav Nele Tiidelepp.

Eesti Noorsooteatri noortestuudio lavastus „9 elu”. Foto: Targo Miilimaa

Mart Kangro värskeim autorilavastus stardib Ekspeditsiooni / Sakala 3 teatrimaja laval 30. märtsil ning toob tähelepanu keskmesse argielu absurdi tänapäevas. Ootused isiklikule õnnele on alati kõrged, kuid hetk, milles kohal viibime, ajab segadusse. Tavalise inimesena tahaks elada omaenda elu, aga liiga palju on kõike, millega tuleb toime tulla, millega end kurssi viia ja suhestuda. Kas on võimalik olla kohal omaenese ajas, omaenese majas? Laval Marika Vaarik, Katariina Tamm, Jörgen Liik, Rasmus Kaljujärv.

Narva kunstiresidentuuris saab külastada Narva märtsipommitamise 80. aastapäevaks avatud kaht isikunäitust. Angela SoopiTa on Sina” mõtestab „sõja” ja „rahu” seisundite muutumist, eksponeeritud on kangast tehtud maalid ja suured kohaspetsiifilised ruumiinstallatsioonid. Pavel RottsiRonides mälukildudel. Puuduva puudutus” räägib kollektiivsest mälust ja ta võtab luubi alla märtsipommitamise jäljed Narva linnaruumis. Näitus on samal ajal ka kestvus-performance, milles paljud kohalikud saavad kaasa lüüa. Väljapanekud jäävad avatuks 5. maini.

Eesti Novell ja Värske Rõhk on taas välja kuulutanud Värske Novelli konkursi, eesmärgiga inspireerida ja julgustada järgmise põlvkonna jutuvestjaid. Osaleda saavad kõik 15–19-aastased kirjutajad, osaleda võib ühe tekstiga, jagamisele läheb auhinnafond 1500 eurot. Võitja tekst trükitakse ära kogumikus „Eesti novell 2025”, parimad tekstid avaldatakse noorte kirjandusajakirjas Värske Rõhk, kuid tagasisidet saab iga novell. NB! Konkursi tähtaeg on 15. mai.