Teisipäeval, 31. oktoobril kell 18 avatakse Pelgulinnas asuvas galeriis Positiiv Kristino Ravi esimene isikunäitus „Hämarala seniidis”, kus kunstnik kujutab naise sünnitusjärgsest depressioonist alguse saanud muutuste, arengute ja väljakutsete jada kui teekonda uute tugevusteni.

Kristino Rav. Fragment näituselt „Hämarala seniidis”. Tehniline teostus Juhan Vihterpal.

Kristino Rav. Fragment näituselt „Hämarala seniidis”. Tehniline teostus Juhan Vihterpal.

Kunstnik esitab oma fototöödes keha lavastusliku maastikuna, kasutades muutunud enesetunnetuse ja -teadlikkuse väljendamiseks visuaalseid metafoore.

„Washingtoni Ülikooli meditsiinikeskuse andmetel kogeb sünnituse järel kurvameelsust (baby blues) ligi 50–80 % sünnitanutest. Patoloogia võib tekkida ka meestel. Vaatamata sünnitusjärgse depressiooni küllaltki kõrgele esinemissagedusele on teema ise pigem põlu all. Sotsiaalne norm raseduse ja emaduse roosamannavahusest idüllist pingestab värskete vanemate ootusi iseenda, oma toimetuleku, uute rollide ja tunnete suhtes,” ütleb Kristino Rav.

Kunstnik peab oluliseks rasedusjärgse depressiooniga seotud teadmiste, hoiakute ja uskumuste tähelepanu alla seadmist ning nendega seotud stigmade ja tabude ümberlükkamist. Fotolavastusi, keraamikat ja isiklikke esemeid koondava installatiivse näituse ülesehitus on vaatajate suhtes avatud ja kontaktialdis.

Neljapäeval, 16. novembril kell 18 toimub näitusel vestlusõhtu, kus tutvustatakse rasedusjärgset depressiooni ja selle näiteid kaasaegses kunstis. Osalevad raseduskriisi nõustaja Kairi Tozen-Pütsepp ja kunstiteadlane Heie Marie Treier.

Kristino Rav (s 1987) on performance´i-kunstnik, kelle töödes on olulisel kohal keha, kestvus, füüsiline ja vaimne pingutus. Ta on lõpetanud skulptuuri eriala Eesti Kunstikadeemias (BA, 2009) ja semiootika magistriõppe Tartu Ülikoolis (2011). Kunstnik on osalenud arvukatel grupinäitustel ja koostööprojektides Baltikumis, erinevates Euroopa riikides, samuti Türgis, Venemaal, Indias ja Kolumbias.

Avamisel esineb akustilisel kitarril Juhan Vihterpal. Näitus jääb Positiivis avatuks 17. novembrini 2017.

Ürituse leiad Facebookis siit.

Galerii Positiiv asub Tallinnas aadressil Roo 21a.