4. maini on Haapsalu linnagaleriis avatud Eesti kunstnike rühmanäitus „Õudsed lood”, mis keskendub kahtlusi ja ärevust tekitavale kunstile.

Marko Mäetamm. „Mina olen seal”. Õli lõuendil, 150 x 100 cm, 2006

Marko Mäetamm. „Mina olen seal”. Õli lõuendil, 150 x 100 cm, 2006

Näitusel saab näha valikut ebamugavust ja ärevust tekitavast kunstist, mida võiks õudusfilosoof Noël Carrolli järgi nimetada „kunstõuduseks”, vastandina „loomulikule õudusele”, mis valdab meid, kui mõtleme reaalsetele katastroofidele. Kuraator Anneli Porri sõnul oli teoste valimine näitusele piisavalt keeruline, kuna õudus ei ole erinevalt filmist ja kirjandusest kunstis sugugi levinud teema. Teisalt annavad Porri sõnul paljud üldse mitte õudsena mõeldud tööd uues näitusekontekstis vaataja fantaasiale küllalt toitu, et kogeda mõnusat ärevust.

Kokku on näitusel 12 kunstnikult 16 tööd, kõige varasem maal on Jüri Arrakult 1972. aastast, kõige värskema töö tegi Mari-Leen Kiipli just nimelt Haapsalu linngalerii keskkonda arvestades käesoleval aastal. „Mul on väga hea meel, et saame näidata teoseid, mis on publiku eest pikemalt peidus olnud. Eriti põnev on Jaan Tammsaare raamatuillustratsioonide galeriisse toomine. Usun, et nendega kohtumine äratab palju õudseid mälestusi lausa mitme põlvkonna vaatajate hulgas,” loodab kuraator.

26. aprillil kell 12.00 peab näitusel loengu psühholoog Andero Uusberg, kes selgitab, kuidas kuulab õudusjuttu meie aju ja miks need hirmsad lood meile meeldivad. Andero Uusbergi loeng toimub koostöös Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivaliga.

Näitust tutvustab lähemalt tilluke kataloog, mille kujundas Viktor Gurov, koostas ja tekstid kirjutas Anneli Porri, toimetas Hedi Rosma.

Haapsalu legendist inspireerunud teemanäitusel osalevad: Jüri Arrak, Flo Kasearu, Mari-Leen Kiipli, Mihkel Kleis, Karel Koplimets, Neeme Külm, Maarit Murka, Marko Mäetamm, Jüri Palm, Ene-Liis Semper, Hanno Soans, Jaan Tammsaar.