Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis on alates laupäevast, 4. jaanuarist avatud põlvkondlik rühmanäitus „Welcome 1964”.

Pealkirjas esinev number 1964 märgib näitusel osalevate autorite kuulumist põlvkonda, kes jõuab 2014. aastal oma esimese juubelini. Tegemist on põlvkonnaga, kes on kogenud ühiskonnas toimunud suuri murranguid. Kes on valmistunud eluks, mida nad pole saanud elada. Kes on pidanud hakkama elama elu, milleks neid pole ette valmistatud.

Näitusel üles astuv rühmitus väljendab oma loomingus inimlike väärtuste otsimist, mis on läbi põimunud ümbritsevate oludega. Inspiratsiooni näituseks on andnud reaalne elu selles esinevate sündmustega, mida väljamõeldud maailmas ei juhtu. Näitusel esitatud töödes kajastub ajalugu.

Tänapäeval on loomingulisel erialal tegutsejal raske end üheselt kunstnikuna defineerida. Selle asemel, et rahulikult loominguga tegeleda, on diplomeeritud kunstnikest saanud juhatajad, vastutavad spetsialistid, esimehed, oskustöölised, ettevõtjad, komisjoniliikmed, õppejõud jne. Kunsti ja loomingu jaoks tuleb aega leida muude tegevuste kõrvalt. Tekkinud olukord on kindlasti mõjutanud loodava kunsti hulka ent loodetavasti mitte selle mõjusust. Samasugust nihkumist vastassuunas, kus ärimees või poliitik teostab end kunsti, muusika või kirjanduse kaudu äriajamise ja poliitika kõrvalt, märgatakse ühiskonnas enam. See on tegu, mis ületab uudisekünnise, samal ajal kui kunstniku esinemine kunstinäitusel ei pruugi seda saavutada. Seepärast tundub antud näitusel nn koosseisuliste kunstnike hulka sattunud poliitik (Indrek Tarand) tänasel päeval juba suisa vajaliku liialdusena.

Näitusel „Welcome 1964” esinevad metallikunstnik Tõnu Arrak, tekstiilikunstnik Sigrid Huik, nahakunstnik Pille Kivihall, keraamikud Eero Kotli ja Kersti Laanmaa, kunstnik-ruumikujundaja Terje Luure, graafik Tiit Rammul ning tarbetu kunstnik Indrek Tarand.

Näitus on Maarjamäe lossis avatud 4. jaanuarist 2. veebruarini 2014.
Maarjamäe loss on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10.00–17.00.

Ajaloomuuseumi väljapanekute kohta vaata lähemalt siit.