Eile, 6. septembril kuulutati Tartus teatrifestivalil Draama 2013 välja Eesti Teatri Agentuuri 2013. aasta näidendivõistluse viis laureaati. Anti välja üks esimene, üks teine ja kolm kolmanda koha preemiat.

Peapreemia pälvinud Toomas Suuman. Foto: Rakvere Teater

Peapreemia pälvinud Toomas Suuman. Foto: Rakvere Teater

Peapreemia näidendi „Viimase öö õigus” eest pälvis Rakvere Teatri näitleja Toomas Suuman, kelle kirglik ja painav ajalooline fiktsioon paneb identiteeti otsima ühiselt 20. sajandisse kasvanud Eesti mõisahärra, suurtaluniku ja mõisavalitseja järeltulijad. Autori sõnul pole kirjeldatud lugu tegelikkuses kunagi aset leidnud.

Võistluse teise koha haaras nii Eestis kui väljaspool tuntud ning tunnustatud stsenarist, tõlkija ja näitekirjanik Martin Algus, keda võib nimetada Eesti enim premeeritud näitekirjanikuks. Tema uus tekst „Väävelmagnooliad” kisub oma napi ja poeetilise dialoogiga vastuvõtja halastamatult sügavale naispeategelase reaalsusesse.

Võistluse kolmandat kohta jagasid kolm teksti: Ott Aardami minimalistlik „Jää”, Viktor Kingsepa reaalsuse ja sürreaalsuse piiril mängiv „Minu tänav” ja Andra Teede lähiajalooline „Estoplast”.

Žürii esimees Jan Kaus pidas märgiliseks seda, et kõigil viiel auhinnatud autoril on konkreetne, tihe seos teatriga – nad mõistavad ehk lennult selle žanriga kaasnevaid võimalusi ja piiranguid. „Näidend ei seisa ainult dialoogil!” kinnitas ta.

Žüriisse kuulunud Jan Kausi (esimees), Andrus Laansalu, Mari-Liis Lille, Ene Paaverit, Jukka-Pekka Pajuneni, Marius Petersoni ja Anne Türnpud, kes lugesid läbi 82 uut teatriteksti, rõõmustas näidendite rohkus. Žürii esimehe sõnul paistis tekstides silma praeguse ühiskonna valupunktide kirglik käsitlemine. Medali teine külg on aga see, et sageli asetus sotsiaalne tundlikkus mõnevõrra vastuollu kontseptuaalse veenvusega – esimese võimendudes saab kannatada teine. Palju tundlikke südameid, aga vähem tundlikke käsi.

Näidendivõistlusi on Eesti Teatri Agentuur (enne 2008. aastat Eesti Näitemänguagentuur) korraldanud alates 1995. aastast. Nende hulgas nii lastele- ja noortele suunatuid kui ka koostöös naaberriikidega läbiviiduid. Kaheksateist aasta jooksul on Eestis ning välismaal lavale, teleekraanile ja raadioeetrisse jõudnud kümneid võistlustekste ning mitmed võidutöödest on lavastamisel juba teist või kolmandatki korda.

Võistluse auhinnafondi ja žürii tööd rahastab Eesti Kultuurkapital.

Eesti Teatri Agentuuri 2013. aasta näidendivõistluse laureaadid:

I koht (3 000 EUR) Toomas Suuman „Viimase öö õigus”

II koht (a 1 400 EUR) Martin Algus „Väävelmagnooliad”

III koht (a 700 EUR) Ott Aardam „Jää” Viktor Kingsepp „Minu tänav” Andra Teede „Estoplast”