Sel neljapäeval, 29. oktoobril on semiootikutel ja teistel Lotmani koolkondlastel põhjust Kirjanike maja keldribaari koguneda, kuna kell kuus õhtul algab Arhiivis Semiosalong, esimene sellesügisestest surmateemalistest seminaridest.

Plakati disain: Mehmet Emir Uslu

Plakati disain: Mehmet Emir Uslu

Semiosalongil on uus kuraator — TÜ semiootika osakonna doktorant Tyler James Bennett, kes peab ka esimese seminari. Teemaks on surmasemiootika aksioloogia ettekandes „Necrosemiotic Axiology and „All Souls Night””. Selle hooaja seminarid toimuvad inglise keeles, et meelitada Semiosalongi aruteludest osa võtma ka välistudengeid.

Surma semiootikat võib mõista kaheti, kirjeldab Bennett ettekande tutvustuses. Võib rääkida märgisüsteemidest, mis on irdunud oma semantikast ning viivlevad kuskil ühetähenduslikkuse tühermaal. Ent võib rääkida ka elukaost otsesemas mõttes, inimlikust surelikkusest. Bioloogiliselt on semioos märk elust ning asub semiootist väljaspool, surm. Uurides surma semiootikat, puhume hauataguse olemise tagasi elule.

Semiosalongi seminarid hakkavad toimuma üle nädala neljapäeviti Tartus Arhiivis. Järgmised lektorid on Luke Cui, kes kõneleb ajast, surmast ja surematusest, Francesco Orsi, kelle teemaks on seks, surm ja perverssus ning käesoleva aasta viimasena teeb ettekande Ott Puumeister lõplikkuse üleelamisest.

Loe lisa Semiosalongi blogist ja hoia silma peal Facebooki lehel.