Täna kell 19 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis Tallinna Arhitektuurbiennaali 2022 installatsioon „Fungible Non Fungible” ja seni mahukaim kuraatorinäitus „Söödav”.

Foto: press

Tallinna Arhitektuuribiennaali 2022 (TAB) peakuraatorite Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou kureeritud näitusel on esindatud enam kui 20 arhitekti, disainerit ja visuaalkunstnikku. Külastajad näevad peasaalis taaskasutatud pudelitest tehtud purskkaevu, tulevikumaterjale, mis on inspireeritud nii jääkidest kui ka loodusest, roboteid, kes skaneerivad taimi, kalu, kes ujuvad 3D prinditud sisuga akvaariumis ning palju muud.

„Tänapäeval, omavahel seotud ülemaailmsete kriiside – kliimahädaolukorra, rahvatervise kriisi ja sotsiaalse ebavõrdsuse kontekstis, on idee maailmast, kus ressursid on ringluses, planeedi elamiskõlblikkuse jaoks ülioluline. Üha olulisem on mõelda sellele, kuidas me oma toitu toodame, kust see tuleb ning kuidas selle tootmine linnades võiks meie elu ja infrastruktuuri ümber kujundada,” selgitasid peakuraatorid Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou. 

Kuraatorinäitusel on esitatud kolm erinevat tasandit: „Tellistest mullani”, „Toit ja geopoliitika” ning „Ainevahetuslik kodu”, kus majapidamine moodustab ressursse ringluses hoidva ökosüsteemi. Näituse viimane osa on „Tuleviku toit”, kus välja pandud juhised, visioonijoonised ja manifestid pakuvad lahendusi, kuidas arhitektuur võiks üha hoogustuva linnastumise olukorras vastu seista inimese toiduallikatest võõrandumisele. Näitus on avatud kuni 20. novembrini.

TAB 2022 installatsioonivõistluse võidutöö „Fungible Non Fungible” autoriks on Eesti-USA-Šotimaa meeskond iheartblob. Tiim ehitas muuseumi ette maailma esimese NFT arhitektuuriprojekti, mille vorm valmis koostöös disaini ja arhitektuuri kogukonnaga üle maailma ning areneb edasi kuni novembri lõpuni. Iheartblob lõi platvormi, kus kõigil soovijatel on võimalus disainida ning seejärel osta enda loodud tükk, mis lisatakse juba olemasolevale platvormile füüsiliselt juurde. Installatsioon jääb muuseumi ette kuni järgmise biennaalini 2024. aastal. 

Kogu Tallinna Arhitektuuribiennaali programmi leiad siit.