Müürilehe ja ;paranoia kirjastuse koostööveerus räägib seekord ;paranoia arhimaag, kirjanik ja 1970ndate eesti hipi-underground’i keskne kuju Vladimir Wiedemann aknapesuvahendi Sopals hingamise ja nullenergia seostest.

Vladimir Wiedemann. Foto: erakogu

Vladimir Wiedemann. Foto: erakogu

1970ndatel kasutasid nõukogude hipid sisekosmoses reisimiseks Lätis toodetud aknapesuvahendit nimega Sopals, mille peamine mõjuaine oli eeter. Sopalsi-kogemuse puhul oli määravaks kogus, mille sisse hingad. Ükskord hingasin liiga palju ja olin kuskil, ma ei mäleta kus, behind of everything, ja siis tagasi tulles leidsin end täielikust tühjusest. Ma ei näinud, aga tundsin, et seal lendas ringi palju hingesid, kes kommunikeerisid omavahel intuitiivselt, arvutikeeles öeldes „kandsid kogu sisu üle” sekundiga. Nad kõik olid ühendatud ja ka mina olin nendega ühendatud. Ma küsisin, mis on maailma keskpunkt? Ja nad vastasid: sina oled maailma keskpunkt. Kes on selle kõige looja? Sina oled Allah. Täpselt nii nad ütlesid – mitte Jumal, vaid Allah.

See kogemus andis mulle teatavat sorti intuitsiooni. Sul on kuulutus, kui kuuled „jumala häält”, ja sama efekt tekib Sopalsi või millegi muu hingamisega. Küsimus on ajukeemias. Aju evolutsioon on väga huvitav teema. Meil pole olnud kunagi sellist aju, nagu on praegu, ja meie aju jätkab enda muutmist. Mõned osad arenevad, mõned taandarenevad. Vanasti nägid inimesed pimedas nagu kassid või rotid, aga praeguseks on see oskus taandunud, kuid on teised funktsioonid, nagu kõnevõime, ja need arenevad edasi.

Vanem generatsioon ütleb tihti, et lapsed ei loe enam raamatuid, neil pole intellekti, nad huvituvad ainult arvutimängudest. Ma arvan, et see on täitsa OK, sest kirjutatud sõna pole lõplik reaalsus, see on olnud viimased paar tuhat aastat vaid osa meie kultuurist. Aju areneb edasi, tekivad uued võimed, kommunikatsioonikanalid ja intuitsioonid. Näiteks kui püüad arendada uut mängu, peab sul olema tehniline intuitsioon. Küsimus on selles, mis on lõplik instants.

Kunagi pole võimalik teadmist haarata intellektiga, kuna kõige taga on intuitsioon. Kõik ilmutused, kõik, mida saad haarata, on järelmõju, mõju ise on tühjus, täielik tühjus, täielik vabadus, mis on kõige taga, aga sa ei saa seda haarata, kuna sind pole selle ajal olemas. Aga tagasi tulles on sul nagu komeedil saba, igasugu visioonid, intuitsioonid, mis sõltuvad su oma karmast. See pole tõde ise, vaid personaalne märk sellest. Aga neid märke saab kasutada järgmise tripi, seisundi või nirvaana saavutamiseks. See on nagu eimiski, sa ei saa programmeerida end otse nirvaanasse, kuid kui sa mäletad märke ja järgid neid järelmõjusid, siis psüühika liigub teatavas suunas ja sa kaotad iseenda täielikult.

Selleks et olla vaba kõigist kompleksidest ja vabastada teadvus, pead sa olema tühjuse-seisundis umbes pool tundi (kui mõõta seda füüsilises ajas). Ja kui sa oled pool tundi selles seisundis, siis sa oledki juba vaba, sul on kõik võimed ja sa oled kirgastunud buda. Kui oled vähem, siis oled nagu bodhisatva. Mõni inimene saab väga lühikese intuitsiooni, 2–3 sekundit, ja juba usub, et ta on jumal, aga see on väga primitiivne teadvusseisund. Eesmärk on saavutada samadhi-seisund pooleks või isegi mitmeks tunniks.

Seda ei saa niisama sümboolsel või loogilisel viisil õpetada. Võimalik on aga õpilast hüpnotiseerida, haarata ta oma seisundisse. Seega, kui sul on õpetaja samadhi-seisundis, siis ta kiirgab nullenergiat, mis võib haarata inimesi, kes on karmaliselt sinuga ühendatud, kellel on teatav resonants. Inimestel on blokid, kompleksid, neid ei saa haarata nii kaugele. Skiso-persoonid, kes on täiesti blokeeritud, hakkavad põhjustama probleeme, sest nad tunnevad, et keegi püüab neid avada. Neile ei meeldi see ja nad muutuvad agressiivseks.

Läti aknapesuvahend Sopals. Foto: erakogu

Läti aknapesuvahend Sopals. Foto: erakogu

Kesk-Aasias on üks trikk, mida ma tähele panin. Formaalselt on nad kõik moslemid, aga kui võtta sufid või ismailiidid, siis neil oli enne islamit zoroastrism või tulekultus ja zoroastristlik müstika eksisteerib nende vaimsuses ja mentaalsuses siiani ning on lähedane hindu müstitsismile. Sunniidid või normaalsed moslemid ei pea neid päris moslemiteks, sest neil on ikka islamieelse kultuuri trikid ja mütoloogia, millel pole midagi pistmist koraaniga. Ismailiitidel, kes elavad Pamiiris ja sealses piirkonnas, Ida-Tadžikistanis ja Afganistanis ja natuke Hiinas, on isegi püha keel hoopis pärsia ja pühad raamatud on pärsia keeles. Nende jaoks pole kõige püham raamat koraan, vaid pärsia luule, sufi ja ismailiidi poeesia. Nad ei pea namaasi, viis korda päevas palvetamist, mis on tavaline zoroastristlik rituaal, võetud zoroastrismist. Selle asemel nad tantsivad ja laulavad, see on nende viis jumalaga ühendumiseks. Neil on trikk teadasaamiseks, kas persoon on valmis olema õpilane, kas tal on alateadlik kontakt guruga. Nad panevad su mõneks minutiks kuhugi ruumi või telki ja pärast küsivad, mida sa nägid. Trikk on selles, et guru, kes on võimeline saavutama ja andma edasi kõrgemat seisundit, on laadinud mõne objekti ruumis energiaga, teised on täiesti profaansed. Kui sa nimetad laetud objektid, tähendab see, et märkasid alateadlikult just neid ja sul on guruga kontakt, kuna neil objektidel on sama energia ja see mõjutab sind. Need ei ole tavalised, vaid maagilised objektid. Samal moel leitakse tiibeti kultuuris reinkarneerunud dalai-laama: lastele näidatakse eelmise dalai-laama asju ja jälgitakse, kellel on nendega rohkem kontakti.

Mälu saladus on see, et ei saa küll kõike mäletada, aga kui kirjutama hakkad, hakkab mälu tööle, hakkab tulema järjest rohkem ja rohkem infot, ja kui oled täielikult situatsioonis sees, siis mäletad sellest kõike, mis oli sulle tähtis. See on maagiline kirjutamine. On ka spetsiaalne harjutus mäletada iseennast kindlas hetkes ja situatsioonis ja sellist asja mäletad kogu elu kui kogemust. Sellega mõistab ka palju muud inimpsüühika funktsioneerimise kohta. On spetsiaalsed momendid ja märgid, mida tõeliselt mäletad. Ka ärimehed kasutavad seda tehnikat. Sul peab olema võime müüa ükskõik kellele ükskõik mida. Nad on nagu primitiivsed maagid, kuigi otsivad ainult kliente.

Mõju või hüpnootiline sisendus (on erinevaid termineid) on erinevad hüpnoosi staadiumid. Mihkel Ram Tamm eristas kolme staadiumit: sisendus (suggestion), hüpnoos ja maagia. Sisendus on ärkveloleku energia, ärkvel loogiline mõistus ja kõik, mis selle ümber toimub. Hüpnoos on seisund, kus sa kasutad oma unesolemise energiat. See ei mõjuta otseselt, vaid kaudselt. Süvauni, kus ei ole visioone, on seotud maagiaga. Maagiline energia on väga vaevu hoomatav. Sisenduste eesmärk on inimeste käitumist mõjutada. Oluline on mitte mõjutada inimeste ideoloogiat, inimeste ideid, vaid just käitumist. Mustale maagile pole tähtis, mida sa mõtled, vaid mida sa teed, tahte murdmine, ja seda saab teha väga brutaalselt, sügava psühholoogilise šokiga, inimese saab murda seesmiselt ähvardusega. Stockholmi sündroom. Mõnikord on käitumine mõjutatud maagilisest energiast ja sa ei mõista seda, vaid käitud nagu zombi, töötad kindla programmi järgi, mille on teinud keegi teine. Murda su teadvus, tahe ja teha sust teener – kas süsteemi või mõne isiku. See on nii ka enamiku gurude puhul. Nagu mustad maagid, kes mõjutavad inimesi ja proovivad teha neist satelliite. Sisemine efekt, selle guru hallutsinoos võib olla selline, et su personaalne kogemus on õnn, rõõm, avatus. Ta võib teha sind avatuks ja cool’iks ja tunned, et võid teha kõike, mida ta ütleb, lihtsalt selleks, et olla tema kõrval. See on ka must maagia, kuna kõik see on ajutine, kõik see on võlts, see kestab mõne aja ja siis sa oled üksi ilma igasuguse kaitseta, ilma milletagi. Selle tõttu ei olnudki Rama oma ideede propageerimisest huvitatud. Ütles, et kui on mingi vibratsioon või resonants kellegagi, võib see juhtuda, ja kui mitte, siis pole see tema probleem.

Vladimir Wiedemann ja Mihkel Ram Tamm. Foto: Erakogu

Vladimir Wiedemann ja Mihkel Ram Tamm. Foto: Erakogu

Selleks et oma karmast lahti saada, ei oleks ma isegi guru pidanud olema, aga vaim ütles, et pead oma kogemust edasi andma, muidu sa ei vabane lõplikult, ja siis hakkas ta natuke õpetusi andma. Ta ütles, et kõige spirituaalsemad ja sügavamad gurud maailmas ei ole üldse tuntud. Nad lihtsalt mediteerivad, viibivad samadhi-seisundis, kiirgavad tühjust, nullenergiat ja see on võimalus ka teistele inimestele seda haarata. Nad võivad sulle järgneda või mitte – kui mitte, siis on see nende karma. Küsisin, et aga Jeesus, Muhamed, kõik prohvetid… Rama ütles, et võib-olla nad ei olnud väga kaugele arenenud. See, et nad õpetasid, tähendab, et nad ei olnud veel oma karmast vabanenud. Täiesti vabanenud on täiesti tundmatud. Aga ka need anonüümsed saavad sind aidata. Normaalne guru võib viia sind samadhisse, kui te mediteerite koos, ja ta saab näidata sulle samadhit, kui on resonants ja sa leiad selle enda sees. Kui sa püüad saada kontakti tundmatute gurudega kuskil kosmoses, siis nad saavad sind aidata. Ei saa kirjeldada, kuidas see töötab, aga see töötab. Ta ütles, et kui sa usud sellesse, siis see töötab, kui sa teed autosugestiooni. Aga kui mitte, siis ei aita.

Kuulsa vene psühhiaatri ja aju-uuringute pioneeri Behterevi lapselaps Natalja Behtereva uuris intuitsiooni ja müstilisi kogemusi. Ta ütles, et igal inimesel on ajus või närvisüsteemis kindel reserv ja seal on eriline energia, mis võib muuta su superman’iks. Nagu siis, kui oled surmaohus ja jooksed kiiresti nagu tiiger vms. Üleloomuliku allikas sinu ajus. Aga see ei ole igavene ressurss. Sa võid kasutada seda imede tegemiseks, inimeste mõjutamiseks, üleloomulike efektide teostamiseks, aga energia on piiratud. Ma olen mõelnud, et võib-olla seda energiat ei tohiks maagiaks ja trikkideks kasutada, ehk peaks kasutama seda viimasel minutil, et süsteemist jagu saada. Sest see on koht, kus sa vajad kõiki oma maagilisi võimeid ja nullenergiat. Paljud gurud on öelnud, et ära kasuta maagiat, ära püüa reaalsust mõjutada, kuna kaotad oma energia ja kui sul avaneb võimalus vabanemiseks, ei saa sa seda teha, kuna oled juba tühi ja oma energia ära raisanud. Ma ise kasutan justkui huligaan seda energiat vahel väga kriitilistes situatsioonides. Kui kohtad mõnda naist või tahad teadmist saada, siis mõjutad ja kasutad energiat tahes-tahtmata, kontsentreerid energia sellele. Aga mõned korrad olen kasutanud seda ka ainult enda jaoks, näiteks selleks, et ametnikke mõjutada, kui oli vaja, et nad käituksid, nagu minul oli vaja.

Nullenergia on miski teispool ruumi ja aega, tal pole energeetilisi omadusi, see on tehniline termin.

Noorena mõistsime maagiat väga primitiivselt – et see on inimeste mõjutamine, ja Sopalsit hingates oli väga lihtne inimesi mõjutada, näiteks näed, et naine läheb mööda, ja mõtled, et ta võiks koti maha pillata, ja ta pillabki. Hiljem aga leidsin salajase antropoloogilise koolkonna Venemaal, kus uuriti, millel põhineb teisene signaalisüsteem. Esmane signaalisüsteem on see, mida sa kuuled ja haistad, füüsiline info, teisene keskendub mõistusele, kõnele ja sümboolsetele märkidele – ja see on omane ainult inimestele. Selles koolis arendati seeria teisese signaalisüsteemi jaoks. Mis on inimese mõistus ja teadvus? Ma leidsin, et Rama ja tema avastused – puhas idealistlik filosoofia – on täiesti võrdsed selle vene ateistide ja antropoloogide koolkonna tulemustega. Eriti teisest signaalisüsteemi ja hüpnoosi ning aju tegevust puudutavas. Nad aitasid mul ühelt poolt rohkem Ramat mõista, kuna tal oli tõeliselt see kogemus hüpnoosi ja sisenduse fenomenidest. Nagu ta ütles, on need meie kindla ajukeemia tagajärg, mis on sarnane teatavate droogidega. Meil on ajudes lakkamatu hallutsinoos. Hallutsinoos tähendab reaktsioone, mis pole stimuleeritud väljastpoolt, näiteks kui sa kuuled hääli, aga neil häältel pole mingit allikat. Sama on meie teadvusega – pole mingit stimulatsiooni väljastpoolt, aga ometi on pildid. Seda võib võrrelda hallutsinatsiooniga, spetsiifilise ajukeemiaga. Vene antropoloogid leidsid, et mõtteprotsessidel on midagi sarnast hallutsineerimisega selles mõttes, et kumbki pole loomulik. See on midagi ebaloomulikku ehk bioloogilises tähenduses üleloomulik. Seega võib küsimusele „kas sa usud midagi üleloomulikku?” vastata, et jah, mu mõistus on üleloomulik. Mida nimetada üleloomulikuks, kas see tuleb jumalalt? Ei, see ei tule jumalalt, see tuleb spetsiifilisest sündmuste ahelast, mida vene antropoloogid demonstreerisid väga teaduslikel alustel. Aju ja teisene signaalisüsteem arenesid inimkonna koidikul, kui tekkis homo sapiens.

Kui inimesega esimesel neljal eluaastal ei räägita, siis ta ei õpigi rääkima, jääb bioloogiliselt küll inimeseks, aga ühe signaalisüsteemiga liigiks. Nähtust nimetatakse Mowgly-efektiks. Teisene signaalisüsteem ei ole meisse integreeritud, me saame selle kommunikatsiooni kaudu. Seega ma ei saanud inimeseks sündides, vaid keele kasutamist õppides. Keskajal tegid mungad katseid, kus nad isoleerisid lapsi, kuna uskusid, et kui nad ei õpi rääkima, siis nad on rikkumata ja räägivad inglite keeles. Aga need lapsed ei rääkinud midagi, kuna neil polnud keelt. Seega tekib küsimus, kas jumal on teisese signaalisüsteemi liik ja kui pole, siis kuidas ta saab sinuga rääkida? Inimesed tavaliselt ei mõtle selle peale, mis on kirjasõna, mis on keel, mis on keele füsioloogia. Moodne teadus läheb ikka kaugemale ja kaugemale ning kõne füsioloogia on väga oluline – kui seda mõista, siis ei ole sa enam nii ebausklik. Sa mõistad, mida tähendab püha käsikiri või kirjutatud sõna või kõik, millel on pistmist jumalasõnaga, et see kõik on mingit sorti võltsing, aga selle taga peab midagi olema.

Vladimir Wiedemann on kirjanik, ärikonsultant ja kirjastuse ;paranoia arhimaag. Ta oli üks Nõukogude Eesti hipiliikumise okultse underground’i keskseid kujusid ja filosoof Mihkel Ram Tamme õpilane. Õppinud filoloogiat ja semiootikat ning andnud erinevates keeltes välja mitmeid raamatuid, millest eesti keeles avaldatud „Maagide kool” kujunes kultusteoseks.