Tänaval kõndides tasub silmad nüüd lahti hoida, sest esmaspäeval, 12. juunil algab tänavakunstifestival Stencibility. Tihe programm hõlmab endas tegevusi nii festivali kodulinnas Tartus kui ka Viljandis, Narvas ja Ahtmel.

Poola kunstnik Chazme seina maalimas. Foto: Stencibility

Poola kunstnik Chazme seina maalimas. Foto: Stencibility

„Tartu tänavakunstist on saamas rahvusvaheline fenomen, mida tullakse spetsiaalselt teistest riikidest vaatama,” uhkustab Sirla, Stencibility festivali üks korraldajatest. „Oleme oma tegevusega suutnud välja võidelda olukorra, kus tänavakunst on muutunud loomulikuks osaks linnaruumist ja selle vajalikkuses ei kahelda nii palju, kui seda tehti kaheksa aastat tagasi – ajal, mil toimus esimene Stencibility,” lisab ta.

Festivali programm on kokku pandud nii tänavakunstnikele endile kui ka huvilistele mõeldes. Toimuvad giidiga linnatuurid ning praktilisema meelega huvilised saavad spreivärvidega käe valgeks (või mõne muu värviseks) tänavakunsti töötoas. Festivalil osalevate kunstnikega on võimalus põhjalikumalt tutvuda kunstnike piknikul, kus joonistatakse üheskoos. Peale selle toimuvad linnamängud, paneeldiskussioon, filmilinastus ja palju muud.

Koostöös SprayPrinteriga valmib Tartu Katlamaja pikalt kasutamata seisnud 90-meetrisele korstnale enneolematult kõrge seinamaaling, mille n-ö prindib spreivärviga peale Tartu kohalik idufirma SprayPrinter. Ettevõte töötab välja just selle korstna pinnale eriomase iseliikuva printeri.

Norra tänavakunstnik Nipper toob Tartusse interaktiivse projekti „Mission Directives”, kus ta jätab linnaruumi pakikesi kunstitöödega, millel on erinevad üleskutsed. Nende leidja saab projekti ise midagi lisada, töö endale võtta või edasi kinkida või hoopiski leitud materjalidest ise uue pakikese teha.

Külalised Mextonia festivalilt annavad Viljandi lasteaiale, Narva kultuurikeskusele ja Ahtme raamatukogule uue näo suurte seinamaalide ehk muralitega.

Enaik loetletud tegevustest on avatud kõigile uudishimulikele, aga austades tänavakunstnike privaatsust on mõningad üritused jälgitavad vaid otseülekandena festivali sotsiaalmeedias. Kogu kava on nähtav festivali kodulehel.