Keset L.A. kirevat muusikamaastikku, millel tegutsevad veelgi kirevamate nimedega artistid, võib leida Alex Gray – mehe, kelle loomingut iseloomustavad nii rohke sämplikasutus ja rahutus kui ka, vastupidi, hoopis meditatiivne rahu.

Alex Gray. Foto: DPI

Alex Gray. Foto: DPI

Möödunud kevadel Tallinnas Sun Araw’ live-koosseisus lavale astunud Alex Gray on paistnud viimasel ajal silma erinevate sooloprojektidega. Teiste hulgas näiteks Heat Wave, Deep Magic, DJ Purple Image jne. Viimati ilmus temalt artistinime D/P/I alt mikrosämplitega hullutav püsimatu „Jeanette”.

Millal ja kuidas algas sinu muusikutee?

Minu isa oli muusik, seega oli muusika üles kasvades pidevalt minu ümber. Kitarri hakkasin mängima umbes üheksa-aastaselt.

Kas käisid muusikakoolis või kasvas pillimäng orgaaniliselt külge? Oled sa iseõppija?

Jah, erinevate pillide mängimise sain selgeks orgaaniliselt. Eks võlgnen palju ka isale, tänu kellele ma üldse mängima hakkasin. Üldiselt olen tõesti vist iseõppija.

Sul on nii mitu erinevat artistinime, et ausalt öeldes on mu pea selle koha pealt parajalt sassis. Lisaks veel hunnik koostööprojekte. Millise projekti kallal hetkel enim tööd teed?

Kõige rohkem on praegu tööd projektiga D/P/I ning minu plaadifirmaga CHANCEIMAG.es. Ühtlasi tegeleme koos Cameroniga (Cameron Stallones, Sun Araw’ ninamees – A.L.) pingsalt Sun Araw’ laivide ettevalmistamisega. Lisaks teen muusikat koos Ahnnu, Bessed Ofi, Matthewdavidi ja Jónó Mí Lóga ning parajasti produtseerin lugusid Duppy Gunile. Viimased viis aastat olen esinenud ja lindistanud muidugi ka Deep Magicu nime all.

Deep Magic on vist kõige meditatiivsem ja rahulikum sinu tegemistest. Sinu viimane projekt D/P/I on jällegi parajalt rahutu ja nahaalne – kümneid ja kümneid näpatud pisisämpleid kokku segades ning efektide alla mattes lood vanadest house’i-, hiphopi- ja elektroonikaosakestest midagi täiesti uut. Kas mulle hakkavad sinu erinevad projektid vaikselt selgeks saama?

Sa oled paganama lähedal…

Aga sa pole veel maininud Heat Wave’i…

Heat Wave oli ühe töösoleva projekti esimene samm, mis on nüüd moondunud D/P/I-ks.

Selge! Ja Deep Tapes on siis sinu plaadifirma, eks?

Jah, plaadifirma, millega tegutsesin aastatel 2008–2011. See sai alguse sellest, et tegime sõpradega väga palju muusikat ning otsisime vahendit, kuidas seda laia maailma paisata. Selleks vahendiks oli Deep Tapes.

Nüüd on sinu plaadifirmaks CHANCEIMAG.es. Saan aru, et plaadikaaned ja muu sinna juurde kuuluva kunsti meisterdad ise. Ühtlasi märkasin, et müüd oma Bandcampi lehel patju ja ajakirju.

Jah, ma teen asju.

Millised näevad välja sinu sooloesinemised?

Laptop pluss video.

Kuidas alustasid koostööd Cameron Stallonesiga?

Me mängisime ükskord Los Angeleses samal üritusel. See oli vist aastal 2008. Ja hoidsime sidet ka edaspidi. Aastal 2010 palus Cameron, et ma ühineksin Sun Araw’ live-bändiga. Samal aastal kolisingi L.A.-sse.

Kas see, et mängid live-bändis, tähendab, et plaadimaterjali lindistamisel sa üldiselt ei osale?

Plaadi produktsiooni asjus on tõesti bossiks Cameron. Aga usun, et koos kontserte anda, tuuritada, pidevalt uut muusikat otsida ja kuulata mõjutab nii minu kui tema soolomaterjali väga veidral viisil.

Meenub, et päev pärast Tallinna kontserti pidite algselt hommikuse bussiga Riiga sõitma. Välja kukkus hoopis nii, et eesti tüdrukud sõidutasid teid Range Roveriga Tallinnast Riiga. Vastab tõele?

Vastab küll! Selle eest tuleb tänada Indrekut (Indrek Kasela – A.L.). Sel päeval tutvusin kolme ingliga, kellega koos tegime suitsu ja kuulasime terve tee Lätti DJ Screw’d.

Palun iseloomusta L.A. muusikaskeene tänapäeva. Mis seal parasjagu podiseb?

Ausalt öeldes ei ole ma päris kindel.

Aga kes on artistid, keda jälgid?

Footwork, Emptyset, Kanye, Tuki, Tribal, Rashad Becker, Florian Hecker, Ahnnu, Shxcxchcxsh, Evans, Young Thug ja nii edasi.

Ja kellel tuleks meil silma peal hoida aastal 2014?

Kahtlemata kõikidel mu sõpradel: Duppy Gun, Sun Araw, M. Geddes Gengras, Matthewdavid, Matthew Sullivan, Sean McCann, Rene Hell, Ahnnu, Bessed Of / LORD_$M$, Ohbliv, Barnaby Bennett.

Millised on sinu plaanid aastaks 2014?

Palju tuuritamist ja palju naermist… D/P/I kassett ja digireliis „08.DD.15” Leaving Recordsile, seejärel D/P/I album plaadifirmale Boomkat Editions, pluss CHANCEIMAG.es-i CD-reliisid.