Nordea Kontserdimajas toimunud 18. Pimedate Ööde Filmifestivali avatseremoonial kuulutati välja Eesti-Poola filminäitleja ja laulja Bruno Oýa nimelise auhinna võitja. Preemia koduselt lävepakult rahvusvahelisele lavale ja linale jõudmise puhul pälvis näitleja Tambet Tuisk.

Tambet Tuisk Rogožinina Rainer Sarneti „Idioodis”

Tambet Tuisk Rogožinina Rainer Sarneti „Idioodis”

Oma elu lõpul lõi Bruno Oýa fondi, toetamaks noorte näitlejate õpinguid välismaal. Stipendium ning skulptuur loodud fondi poolt anti välja legendaarse Poola näitleja Daniel Olbrychski initsiatiivil ja Poola kindlustusgrupi PZU toetusel esmakordselt. Stipendiumi saaja kuulutasid välja fondi juhatuse liige Anu Lamp, Poola Filmiinstituudi peadirektori nõunik Jacek Fuksiewicz ning PZU esindaja Andrzej Klezyk.

Stipendium anti Bruno Oýa fondi liikmete sõnul Tambet Tuisule Rubico ületamise eest: „See viitab Julius Caesarile, kes 49. aastal eKr Rubico jõe ületamise eel lausus kuulsaks saanud sõnad: „Liisk on langenud” (alea iacta est) ning sammus siis edasi. See on preemia Eesti näitlejale koduselt lävepakult rahvusvahelisele lavale ja linale jõudmise puhul”.

Bruno Oýa fond jääb tegutsema PÖFFi raames ning annab legendaarse näitleja nimelise noore filminäitleja auhinda välja iga-aastaselt.

Tambet Tuisk on eesti näitleja, kes aastal 1996 asus õppima Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemasse Lavakunstikooli Ingo Normeti juhendatavale kursusele. Tuisk lõpetas lavakunstikooli XIX lennu 2000. aastal. Lisaks teatrile on ta mänginud ka filmides ja telesarjades nii Eestis kui ka välismaal.

1967. aastal pälvis Bruno Oýa talle rahvusvahelise tuntuse toonud rolli eest filmis „Keegi ei tahtnud surra” NSV Liidu riikliku preemia. Tänavusel PÖFFil linastuvad Oýale Poolas ja laiemalt kogu Ida-Euroopas tuntuse toonud vestern „Hundi kaja” (1968) ning mastaapne omaaegne kinohitt Poola ajaloost „Uputus” (1974), kus Oýa mängis koos Olbrychkiga.