Täna kell 19.00 esietendub Noblessneri valukojas Veljo Tormise 85. sünnipäevale pühendatud muusikaline mana „Sünnisõnad”. Kuigi lavastuse mütoloogiline materjal on iidne ja sügav, lubavad tegijad lihtsat ja südantliigutavat lugu.

Pressifoto

Pressifoto

Lavastaja Peeter Jalakas lavastusest: „Minu jaoks on „Sünnisõnad” omamoodi kokkuvõte nn Tormise tsüklist, mis sai alguse 10 aastat tagasi „Eesti ballaadidega” ning jätkus „Eesti naiste laulude” ja „Eesti meeste lauludega”. Kõiki neid lavastusi ühendab püüd liikuda välja tavapärase etendamiskunsti antustest. Võimalikult kaugele näitlemisest, dialoogist, tantsust – kõigest, millest koosneb tänane teater.” Nii liigub „Sünnisõnad” etenduskunstide piirimail, tuues kokku suureformaadilise videokunsti, kaasaegse skupltuuri, buto-tantsu ja muidugi ootamatud teatritehnilised lahendused.

Lavastuse muusikaline juht Tõnu Kaljuste annab ettekujutuse lavastuses kõlavast Tormise muusikast: „Veljo Tormise teosed asetasin „Sünnisõnades” kulgema nii nagu vana loomislugu Isuri eeposest tee ette näitas. Etenduse teljeks valisin Veljo Tormise teose „Ütles Lembitu”, mis valmis Friedebert Tuglase 100. sünniaastapäevaks. Need neli mõtisklust on laotatud laiali kui neli tugisammast, mille abil tänane muusikaline mana liigub. Nendest kolmas, loodud 2014, kõlab Noblessneri valukojas esiettekandes.”

Lavastuses kõlab ka algupärase „Kalevala” runode laulmine Soome runolaulja Ilona Korhoneni esituses. Laval on Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Viljandi Drumlab, Läti tantsijad Simona Orinska ja Ieva Putinina ning Von Krahli Teatri näitlejad Ragne Veensalu, Ott Kartau, Ivo Reinok, Jaan Väärt ja Taavi Eelmaa. Lavastuse videoprojektsiooni kujundavad videokunstnikud Emer Värk ja Mikk-Mait Kivi. Lavastuse kunstnikud on Kärt Ojavee ja Edith Karlson.

Vaata etenduste toimumisaegu siit.