Täna, 30. jaanuaril kell 18:30 esilinastub kinos Sõprus Austria skandaalse režissööri Ulrich Seidli uus dokumentaalfilm „Safari”, mis võtab juba tuttava ulrichseidliku pildikeelega vaatluse alla Lääne-Euroopa trofeeküttide retked Aafrika savannides. Filmi esilinastusele järgneb vestlus, kus Peeter Hussar Eesti Jahimeeste Seltsist ja Tiit Maran Tallinna Loomaaiast arutlevad trofeeküttimise üle Eesti kontekstis.

Kaader filmist

Kaader filmist

Dokumentaalfilm viib vaatajad Namiibias asuvas Leopard Lodge’i, kus tavaline keskklassi inimene saab kasvõi hetkeks tunda end looduse kuningana. Seidl kujutab sealset jahipidamisprotsessi peaaegu monotoonse tegevusena, kus pärast tundidepikkust adrenaliinirohket ootamist, jälgimist ja sihtimist saabub orgasmisarnane kõrghetk metsloomade tapmisest ja tavapärastest „Heil!“ võiduhüüetest.

Sealjuures ei sea dokumentaalfilmi osalema valitud austerlastest ja sakslastest jahisõbrad oma hobi kahtluse alla: nende meelest loob jahiturism töökohti arengumaa mustanahalistele ja õpetab inimesi loodust austama. Filmis poseerib kogu pere pildistamiseks massiivse lihakeha ees; enne pildistamist on loom sätitud veidi elavamasse asendisse – õige saagi-selfie’de pildistamine nõuab põhjalikke ettevalmistusi.

Seidl näitab meile inimeste kummalisi kirgi tõetruult ning paljastab, kui võimatult absurdselt on inimene loodusest eemaldunud. Film tekitab küsimusi seoses nii sellega, mida ekraanil näidatakse, kui ka sellega, mis tundeid hinnangutevaba kõrvaltvaatajapilk loob.

Esilinastuse leiad Facebookis siit.

Vaata lisa Sõpruse kodulehelt.