Täna, 1. juunil avatakse Genialistide klubi juures Tartu teine avalik toidujagamispunkt, kuhu on kõigil inimestel või toitlustusasutustel võimalik viia toiduülejäägid, mis muidu rändaksid prügikasti.

Tartu toidujagamispunkt Barlova baari juures. Foto: Kerly Ilves

Tartu toidujagamispunkt Barlova baari juures. Foto: Kerly Ilves

Genialistide TJP asub Magasini tänaval, samanimelise klubi terrassi lähedal. Nagu Barlova toidujagamispunkt, on see avatud ööpäevaringselt ja selle suureks eeliseks viimase ees on külmiku olemasolu, mis lubab jagada kiiresti riknevaid toiduaineid, valmistoitu ja külmutatud tooteid.

Tartu Toidujagamise eestvedaja Kerly Ilves loodab, et ehk on võimalik jõuda ka kesklinnas asuvate toitlustuskohtade südametesse, kes saaksid TJP kaudu oma ülejääke jagada.

Uue tervikliku Genialistide toidujagamispunktiga soovib Tartu Toidujagamine tõsta veelgi ühiskonna teadlikkust toidu raiskamise globaalsete probleemide kohta ning anda mugavam võimalus neile, kes toitu jagada soovivad.

„Toitu prügikasti visates ei võta me toitu näljas olevate inimeste eest ära, vaid tekitame ka suurt kahju keskkonnale. Raisku läheb energiat, vett ning kulutusi, mis on tehtud tööjõule, transpordile ja pakkimisele. Ära visatud toit lõpetab oma elu prügimäel roiskudes, kus see tekitab metaani – väga mürgist kasvuhoonegaasi,” lisab Ilves.

Tartu Toidujagamise väike grupp vabatahtlikke püüavad väikestest ja suurtest ettevõtetest päästa ülejääki ja soovimatuid toiduaineid. Kuigi tegelikult läheb kõige rohkem toitu raisku eramajapidamistes, siis selles osas proovib Tartu Toidujagamine inimesi toidu raiskamist vähendavate nippidega oma lehekülje kaudu pidevalt informeerida. Lisaks ootab ühendus alati ettevõtete pakkumisi, kes soovivad ülejääke prügisse viskamise asemel ära anda. Samuti oodatakse vabatahtlikeks aktiivseid linnakodanikke, kes tahaksid toidu raiskamise vähendamisse panustada.

Tänasel avamisel tutvustatakse avalikku ausat jagamist. Lisaks on võimalik süüa päästetud toitu, saada infot toiduraiskamise kohta või astuda Tartu Toidujagamise vabatahtlikuks. Lastekaitsepäeva puhul läheb jagamisele ka mitu kilo komme, nii et võtke kotid-topsid kaasa.

Rohkem infot leiad siit.