Jaan „Hullunud Tartu” Malin on juba aastaid Taaralinnas TarSlämmi-nimelisi poetry slam’i võistlusi korraldanud ning nüüdseks on tema populariseerimispüüdlused ja -oskused nii kaugele jõudnud, et just Tartus peetakse 19.–21. novembrini luuleprõmmu Euroopa meistrivõistlused (European Poetry Slam Championship), kus pea 20 riigi meistrid omavahel luulelugemises mõõtu võtavad.

Luuleprõmmu hing ja mootor, staarhäälutaja Jaan Malin publiku ees. Foto: Uku Peterson

Luuleprõmmu hing ja mootor, staarhäälutaja Jaan Malin publiku ees. Foto: Uku Peterson

Luuleprõmm ei ole kindlasti kuiv etlemine või rahulik kirjandusõhtu, kaugelt vastupidi – kostab siin ka hääletõstmist, häälutamist ja jauramist, õlleklaaside kõlinat, krõbedamaid väljendeid – et siis jälle täiesti ootamatult publikut leebema-malbema armastuslüürikaga üllatada. Iga luuleprõmm on erinev eelmistest ja järgmistest, iga etteaste sõltub ju kõige muu kõrval poeet-võistleja tujust, eelmise esineja etteastest, publiku meeleolust…

Luuleprõmmul esitavad meisterpoeedid iseenda paberkandjal avaldamata luulet, asjasse on segatud ka publik ja žürii, kellele võistlejatel vaid loetud minutid on aega muljet avaldada. Kui võistluste esimese vooru ja poolfinaali otsustusprotsessis osaleb aktiivselt publik, siis meistrivõistluste finaalis hindab esinejaid ehk valib lõpuks viie parima hulgast Euroopa meistri siiski vaid rahvusvaheline viieliikmeline žürii. Valitseva Eesti meistrina astub võistlustulle Merily Porovart.

EPSC 2015 peakorraldajad on Eesti Kirjanduse Selts, Eesti Kirjanike Liit ja Kultuurikorraldus MTÜ. Tegemist on ühega kirjanduslinna Tartu eelüritustest. Paralleelselt Euroopa meistrivõistlustega vallutab novembris linna ka järjekordne Hullunud Tartu festival, mille raames on võimalik näha lavalaudadel vabamas vormis – mitte võistlustules – nii kohalikke kui ka välismaiseid luulegurusid.

Euroopa meister kroonitakse Vilde lokaalis (Vallikraavi 4), rohkem infot saab aadressilt tartuslam.ee ning sündmuse Facebooki lehelt.