Musta Kasti kollektiivi ja lavastaja Kaija M. Kalveti nägemuses esietendub 8. novembril Tartus Genialistide Klubis Ingmar Bergmani üks tuntumaid ja hinnatumaid teoseid „Persona”.

Psühhiaatriakliinikusse sattuva näitlejanna Elisabet Vogleri rollis astub üles Jaanika Tammaru.

Psühhiaatriakliinikusse sattuva näitlejanna Elisabet Vogleri rollis astub üles Jaanika Tammaru.

Aastal 1966 filmina linastunud teoses rullub lahti kahe naise lugu: kuulus näitlejanna Elisabet Vogler, keda kehastab Musta Kasti lavastuses Jaanika Tammaru, satub psühhiaatriakliinikusse, kui ta leitakse ühel hommikul oma toast apaatiaseisundis, olles teadlikult otsustanud edaspidi loobuda igasugusest sõnalisest väljendusest. Pärast kuid kestnud vaikust palgatakse teda hooldama õde Alma (Laura Niils), kes üritab patsienti tagasi ühiskonda tuua. Aga kas tervenemine on üldse võimalik, kui iga sõna ja eneseväljendus on vägivaldne, tõmmates inimest iseendast kaugemale?

Bergman ei paku oma minimalistlikust stiilist hoolimata lugejale ega vaatajale lihtsaid olukordi – ta näitab inimesi, kes on oma tunnetega alasti kistud ja üksi jäetud; nad kardavad, kannatavad ning teevad üksteisele ja iseendale kohutavalt palju haiget. Sellest hoolimata on sõnum positiivne – leida üles kurjuse alge eneses, seista sellele vastu ning olla nõnda suurem ja parem inimene.

Kuna eesti keeles on „Persona” senini stsenaariumina välja andmata jõuab see nüüd just nimetatud lavastuse tarbeks Ülev Aaloe tõlkijakäe vahendusel eestikeelse publikuni.

Pärast iga etendust toimub lavastusega seonduvatel teemadel aruteluring ning 10. novembril leiab Genialistide Klubis aset ka Ingmar Bergmani originaalfilmi tasuta linastus.

Täpsemat infot etenduse kohta leiab Musta Kasti kodulehelt.