Reede õhtul esines Kultuurikatlas The Baltic Scene’i laval rida noori talente, kes on ilmselt üles kasvanud Joy Orbisoni, Machinedrumi ja Janet Jacksoni peal ning sünteesivad oma läpakatega nüüd ise moodsaid tantsubiite. Mina tundsin huvi eelkõige Leedu sektsiooni vastu, kust oli oodata palju värsket ja kvaliteetset bassimuusikat ning mille viimaseks artistiks oli Deep Shoq.

Deep Shoq. Foto: TMW

Deep Shoq. Foto: TMW

Deep Shoq on 25-aastane Donatas, kes krutib oma arvutist välja rütme, mis tossuses ruumis kenasti nõksutama võtavad. Bassisest house’ist dubstep’ini ja sealt läbi juke’i mingi veel kiirema jaburuseni. Ning see kõik on kaetud rnb, hiphopi, trap’i ja muu trendika urban’i vokaalsämplitega. Näiteks tundsid minu kõrvad ära remiksid Kendrick Lamari „Swimming Poolsist” ja Yellow Claw loost „21 Bad Bitches”. Paukuvad biidid tõid saali lõpuks paksult rahvast täis, kuid ei pannud neid kargama nii nagu leedukate esimene artist Fingalick tund aega varem.

Mina isiklikult igatsen viimasel ajal uutmoodi rütme (või suisa paradigmanihet, kui tahta tark välja paista), nii et Deep Shoqi küttelugude 4/4-ks kiskuv biit ei haaranud nii kaasa kui ilmselt võinud oleks. Aga võib-olla olen ma juba liiga vana ka, et lava ees nii toorest tantsu vihtuda nagu kuumaverelised leedukad. Siiski – isiklik fakt – vahepeal tõmbas kintsu higiseks küll.

Deep Shoq’i muusika koosneb enamasti juba tuttavatest ja vastuvõetavatest biitidest-akordidest. Kuid see ei tähenda, et need ei toimiks. Vastupidi, see on füüsiline muusika, mille ainus eesmärk on su keha ära kaaperdada. Ja miks mitte kasutada selleks äraproovitud võtteid. Siiski tundub, et noored poisid teevad praegu veel sarnast asja, mis nende muusikalised eeskujud UK raadiotes, kuigi võiksid tantsupõrandaga julgemalt eksperimenteerida. Vähemalt Talinn Music Weekil. Balti rahvas pidi kannatlik olema.

Lõpetuseks pean siiski täpsustama, et ükski The Baltic Scene’i artistidest ei paigutunud mingisse kindlasse žanri, vaid tundus, et poistel on võime erinevate mõjutuste ja stiilidega täiesti vabalt katsetada. Nii et potentsiaal uuteks rabavateks helideks on kindlasti olemas. Tunne on tugev.