„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord räägib Shesaid.so Estonia esindaja Britt Randma selle globaalse naiste ja vähemuste eest seisva võrgustiku tegevusest ja eesmärkidest. 

Britt Randma. Foto: Tiiu Suvi

Mida Shesaid.so platvorm endast täpsemalt kujutab? 

Shesaid.so on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on ühendada ja võimestada vähe esindatud kogukondi, toetades oma tegevustega õiglasemat ja võrdsemat muusikatööstust. Shesaid.so Estonia on Eestis toimetav Shesaid.so allharu, mis keskendub kohalikule turule ning korraldab paneele, aruteluringe ja (kogukonna)üritusi. Meie eesmärk on tõmmata tähelepanu muusikatööstuses toimetavatele naistele ja alaesindatud rühmadele.

Kuidas olete Eestis seni Shesaid.so põhimõtteid praktikas rakendanud ja mida teinud? Kui palju teete koostööd näiteks Shesaid.so teiste harudega mujal maailmas? 

Oleme teinud kogukonnale suunatud üritusi, nagu Abletoni töötuba, naistele mõeldud laulukirjutamise laager, naisprodutsentide laager, ebaõnnestumiste õhtu, kogukonna brunch’id ja temaatilised Tallinn Music Weeki paneelid, mida oleme kureerinud. Hiljuti korraldasime paneeldiskussiooni ja peo briti DJ Cassyga, kus ka kogu ülejäänud lineup koosnes Eesti nais-DJde kahurväest.

Mis on eeldused Shesaid.so võrgustikuga liitumiseks ja kuidas aktiivselt selle tegevusse panustada? 

Eelduseks on tegutsemine muusikavaldkonnas, kas tööstuse või loomingu poolel. Meil on oma Facebooki kogukond, millega kõik on oodatud liituma, ja soovitame võtta meiega ühendust meili teel või sotsiaalmeedia kaudu. Igasugused mõtted, ideed ja proaktiivsus on teretulnud. Pigem vajamegi eri tegevusteks eri oskustega inimesi, kes saavad enda teadmiste ja kogemustega meid täiendada.

Mida on organisatsiooniga liitumine sulle isiklikult õpetanud ja andnud? 

Shesaid.so haakub väga hästi ka minu personaalsete väärtustega. Tunnen, et olen õiges kohas ja teen õiget asja, mis toob endaga muutusi, mida soovin selles valdkonnas näha. Olen leidnud endale selle liikumise kaudu vanu ja uusi mõttekaaslasi, kellega koos maailma muuta. Üheskoos jõuame kaugemale! 

Äsja käis teil külas Cassy. Mis on järgmised plaanid? 

Meie suurim soov ja väljakutse on kogukonna loomine ja kaasamine. Tahame kindlasti jätkata selliste ürituste korraldamisega, kuhu kaasame naisi ja erineva seksuaalse ja soolise identiteediga inimesi. Oluline on ka koguda valdkonnasisest statistikat ja sisendit, et mõista, mis on murekohad ning mida saab teha nende lahendamiseks või edendamiseks.