05.–08. juunil vallutab visuaal-, objekti- ja nukuteatrifestival Tallinn Treff Festival taas vanalinna eri etenduspaigad, pakkudes kõigile huvilistele vaatamiseks 17 erinevat lavastust. Uurisime korraldajateatrist NUKUst, milliseid palasid tänavune festival pakub ning toome Treffile eelnevail nädalail lugejani lavastuste tutvustusi, et hõlbustada kirevas kavas orienteerumist.

Festivaliprogrammi tutvustas Müürilehele Hannele Känd.

Peterburi kultustrupi AKHE „ Mr Carmen”.

Peterburi kultustrupi AKHE „ Mr Carmen”.

Teater kilekotis, kilekott teatrilaval

Kuidas igapäevasest esemest – kilekotist – võib sündida terve lavastus? Milliseid tavapärasest rippuvast või nutsakuna kapis konutavast poosist erinevaid kauneid ja graatsilisi hetki loovad sellega teatritegijad Hispaaniast?

Lavastuse „Kilekotileedi” maailm koosnebki kilekottidest, mis etenduse käigus erinevateks tegelasteks muutuvad. Näiteks tantsija, kes ei suuda tantsida enne, kui on leidnud oma südame. Või näiteks geiša, kes kasutab bambuskeppi flöödi või surmarelvana. See on võluv miniatuurne lugu üksikust naisest, kes ehitab oma maailma üles kilekottidele. Tegemist on lavastusega, kus rännatakse minevikus ja mälestustes, mis on tulvil ihasid ja kujutluspilte inimestest ja hetkedest.

Lavastuse autor on Malgosia Szkandera, poola-hispaania päritolu näitlejanna ja artist. Olles õppinud füüsilist tearit ja liikumist, õpetab ja paneb liikuma Hispaania füüsilise ja vaimse puudega vange. Trefil paneb ta aga liikuma kilekotid.

Hetki lavastusest:

Kutse duellile

Täiskasvanutele mõeldud lavastus „Hr Carmen” kutsub duellile. Kõikmvastandub: teatraalne reaalsus põrkub igapäevareaalsusega, kirjalik tekst vastandub ette loetud tekstile, kangelane kohtab oma alter ego. „Hr Carmenit” vaataja saab osa ainulaadsest kaose-unenäoteatrist, mis on tulvil lugematuid absurdseid sündmusi.

„Hr Carmeni” lavastaja on Jana Tumina, kellelt on sel Trefi festivalil etendusel lausa kolm erinevat lavastust: kõnealusele lisaks „Polverone. Päikesetolm” ja „Variatsioonid I”. See on hea võimalus pugeda ühe visuaalteatrilavastaja pähe ja näha tema loomingu erinevaid hetki.

Esitaja AKHE on Moskva ja Peterburi sõltumatul kunstimaastikul kultusikooni staatust omav trupp.

Klipp „Hr Carmenist”:

Valgust ja helisid täis lavaruum kõige väiksematele

„Ketist lahti”, mis tuleb Itaaliast, viib kuni 5-aastased lapsed merereisile, kus nad avastavad maailma täis ketikesi, ringe joonistavaid kingapaelu, madusid, laineid purjemasti puidul. See on sõnadeta reis, kus on vaid valgus, helid ja tegevus, mida koos nautida ja kõike taasavastada.

Lavastaja Anna Fascendini ütleb: „Meie parve peal saavad lapsed õppida tundma neid ümbritsevat reaalsust läbi esemete katsumise ja kokkupanemise, mis arendab keerukaid psüühilisi protsesse.”

ScarlattineTeatro usub, et teater peab paeluma, vastu astuma, meeldima, ahvatlema, pimestama, hämmastama, laastama, rõõmustama, kurvastama, endasse neelama, elu muutma. Nad kutsuvad pealtvaataja oma reisikaaslaseks, keda kaasata ja nakatada.

Kokkuvõte lavastusest:

Lähemalt Treffi tänavuse programmi kohta vaata siit.