ERRi uudisteportaalis ning Postimehe veebiväljaandes eile õhtul ilmunud uudisest selgub, et Sirbi peatoimetaja kohusetäitjana alustab esmaspäevast tööd kirjanik Kaur Kender. Eileõhtune „Aktuaalne kaamera” vahendas, et Kender jääb Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks uue peatoimetaja leidmiseni.

Foto: Müürileht

Foto: Müürileht

Veidi aega pärast seda ilmus Sirbi hallatavale Facebooki lehele järgmine küllalti mõrumaiguline postitus: „Elame huvitaval ajal. Loeme, et esmaspäevast alustab tööd Sirbi peatoimetaja kohusetäitjana kirjanik Kaur Kender. Saame ka teada, et Kender kohtub Sirbi toimetusega ilmselt homme. Kender ütles Postimehele, et Sirbi peatoimetaja kohusetäitjana tegeleb ta sellega, et Sirp oleks kultuurileht (?!) „Millised muudatused minu juhtimisel Sirbis toimuma hakkavad, seda saab lugeda järgmise nädala reedel ilmuvast ajalehest,” lausus Kender. Täna koondati Sirbi toimetusest kaks töötajat.”

Müürilehele teadaoleva allika sõnutsi vallandati Sirbi toimetusest aga päevapealt kahe asemel lausa neli toimetajat: kirjandustoimetaja Doris Kareva, filmitoimetaja Tarmo Teder, teadustoimetaja Marek Strandberg ja arhitektuuritoimetaja Veronika Valk. Hetkel Barcelonas viibiv Valk ütles Müürilehele, et ta ei ole veel ametlikku koondamisteadet saanud. Kuuldavasti leitakse asendused lahti lastud toimetajatele kultuuriblogi Zaum.ee vedajate ridadest ning täna hommikul kinnitas kuuldust ka Zaumi seltskond ise, pannes oma blogisse üles Zaumi visioonidokumendi uuest kultuuriväljaandest, millega saab tutvuda siin.

Arvestades, et praegune Sirbi peatoimetaja kohusetäitja Lea Larin ja Sirpi väljaandva sihtasutuse Kultuurileht juhatuse esimees Toomas Väljataga teadet kommenteerida ei soovinud, on alust arvata, et korraldused Sirbi toimetuse ümberorganiseerimiseks on tulnud sihtasutusest kõrgemal seisvast kultuuriministeeriumist. Sotsiaalmeedias on kosta palju nurinat teemal, et ümberkorraldused Eesti ühe olulisima kultuuriväljaande toimetuses on aset leidnud sedavõrd läbipaistmatult ning kultuurivälja arvamust selles küsimuses arvesse võtmata.

Oktoobri lõpus kukkus konkurss kultuurilehe peatoimetaja leidmiseks läbi, sest senine peatoimetaja Kaarel Tarand võttis oma kandidatuuri tagasi ning valikukomisjon ei leidnud ka ülejäänud kolme kandidaadi seast sobivat.