Urmas Lüüs avab näituse kodanlikest ruumidest

Kumus avanev Urmas Lüüsi näitus on sissevaade Eesti kodanluse sünnihetke.


Kumus avanev Urmas Lüüsi näitus on sissevaade Eesti kodanluse sünnihetke.

Eduard Wiiralt (1898–1954). Visiit. 1925. Litograafia. Eesti Kunstimuuseum

4. oktoobrist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Härra N-i elu ja surm. Urmas Lüüsi kodanlikud ruumid“. Näitus viib külastaja fiktiivse härra N-i majamuuseumisse, jutustades arvukates lavastatud ruumides Lüüsi uute objektide ning muuseumide varaaitadest ammutatud tööde abiga kodanluse sünnist Eestis 1920. ja 1930. aastatel.

Näitus „Härra N-i elu ja surm“ ei ole dokumentaalne uurimus, vaid põhineb assotsiatsioonidel, väljamõeldistel ning kujutlustel. Millised olid kodanlase ihad ja mõtted, allasurutud tungid ja hiilivad hirmud? Mis oli härra N-il südamel? Millest sai ta vabaks ja mis teda kammitses? 

„Kui Kumu mulle selle võimaluse andis, võtsin oma lähtepositsiooniks mind kaua piinanud küsimuse „Kuidas tulla toime vabadusega?“,“ ütleb Urmas Lüüs. „Meenus Tammsaare sedastus „Tõe ja õiguse“ kolmandas osas: „Vabadus on see imelik taim, mis sööb iseenda…““

Urmas Lüüs (snd 1987) on Tallinnas tegutsev visuaalkunstnik, kes on õppinud sepakunsti ning loonud suuremõõtmelisi installatsioone ja lavastusi. Tema isikunäitused on sageli olnud jutustava koega, luues ruumilisi keskkondi, kus justkui keegi on elanud, olnud, käinud. Lisaks Lüüsi enda loodud objektidele on näitusele kaasatud kunsti, mööblit ja tarbeesemeid erinevatest Eesti muuseumidest ning erakogudest.

Näitusel on väljas Eduard Wiiralti, Johannes Mülberi, Oskar Kallise, August Weizenbergi, Erna Kreischmanni, Hando Mugasto, Endel Kõksi, Amandus Adamsoni ja mitmete teiste kunstnike teosed. 

Näituse kuraator on Eero Epner, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, helikunstnik Lauri Lest, koordinaator Magdaleena Maasik ja graafiline disainer Ott Metusala. 

Näitusega kaasnevad publiku- ja haridusprogrammid: laupäeval, 5. oktoobril toimub näituse avaprogramm, mille raames leiab kell 15 aset kunstnik Urmas Lüüsi ja kuraator Eero Epneri ekskursioon näitusel. Samal päeval kell 16 toimub ka kunstnikuvestlus Urmas Lüüsiga. Näitus „Härra N-i elu ja surm. Urmas Lüüsi kodanlikud ruumid“ on Kumu 3. korrusel avatud kuni 16. veebruarini 2025.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Müürilehe suvine kultuurikalender
5 min

Müürilehe suvine kultuurikalender

Tõsi, laulupidu on läbi, kuid see oligi ju alles algus! Kallaku vihma või paitagu me palgeid päike, Maarjamaa suvest leiab iga kultuurihuviline küllaga inspiratsiooni ja meelelahutust. Alljärgnevalt vaid mõned käsitsi valmistatud, kuid seda palavamad soovitused.
Taani-Rootsi duo Lust For Youth esineb Tallinnas
Lust For Youth. Foto: press
1 min

Taani-Rootsi duo Lust For Youth esineb Tallinnas

Taani-Rootsi elektroonikaduo Lust For Youth annab 5. oktoobril oma esimese Eesti kontserdi Paavli Kultuurivabrikus. Bändi looming ulatub lo-fi cold wave eksperimentidest särava ja meloodilise süntpopini ning on tuntud oma pidevalt areneva ja emotsionaalselt haavatava keele poolest.
I Land Sound höikas välja tänavuse muusika- ja päevaprogrammi
Sally C. Foto: press
2 min

I Land Sound höikas välja tänavuse muusika- ja päevaprogrammi

17.–20. juulini Saaremaal Illiku laiul toimuv I Land Sound festival kuulutas välja oma 2025. aasta heli- ja päevategevuste rikkaliku kava.
Müürileht