Aprill on Sõpruse sünnipäevakuu ning tähistatakse Musta Käe kino ja levifirma viienda tegutsemisaasta täitumist. Tänavu möödub ühtlasi 60 aastat sellest, kui märtsipommitamises hävinud hoonete asemele kerkis Sõpruse kinomaja.

Indrek Kasela. Foto: Tõnu Tunnel

Indrek Kasela. Foto: Tõnu Tunnel

Müürilehe filmitoimetaja Emilie Toomela võttis ette jutuajamise Sõpruse kino ja teiste kultuuriprojektide rahastaja ja inspireeriva teenäitajana panustanud Indrek Kaselaga, kes üritab juhtida oma MTÜsid, nagu need oleksid äriühingud, ja oma äriühinguid, nagu need oleksid vabatahtlikud kodanikuühendused.

Kasela usub, et kõik ettevõtte tegevused ei saa keskenduda ainult tulu teenimisele. Kuuleme nii mõnegi ausa ja vaheda sõna Eesti riikliku kultuuripoliitika, ühisrahastamise ja kogukondade olulisuse kohta. Vabadus on ühtaegu õnnistus ja vastutus. Mis võiks aga innustada Eesti kultuuritegelasi avalikust rahastusest võimalikult sõltumatult oma asja ajama ning kuidas ise kultuurivaldkonnas tegutsedes kibestumist vältida? Ja kuidas üldse saada sõltumatuks?

Kasela vastab: „Peab aru saama sellest, et klient ja partner on publik, mitte ametnik. Kultuuripoliitika on läinud Euroopaga ühes hingamise tõttu üha enam loomemajanduse poliitikaks, mille raames premeeritakse mingeid ettemääratud edukusmõõdikuid. Iseseisvalt majandaval organisatsioonil ei ole selliseid probleeme ega vajadust sõita mööda konverentse, et saada kokku bürokraatidega ning arutada arengukavu.”

Kasela õpetab, et tuleb hüljata soov kogu aeg aina suuremaks ja suuremaks kasvada. Mõned asjad võiksid jäädagi väiksele skaalale – small is beautiful.

Intervjuud Indrek Kaselaga loe Müürilehe aprillinumbrist.

Müürilehe levikohtadega üle Eesti saad tutvuda siin.