Nende valimiste eel on alati uue ja huvitava otsingul Müürileht lähenenud samast printsiibist lähenevatele valimistele. Kas meil on mingit muutust oodata ja kes seda esindavad? Poliitteemaliste intervjuude prelüüdina ilmub Müürilehe veebruarinumbris pikk usutlus politoloog Ott Lumiga, kes räägib sellest, mida tulevastelt poliitilistelt liidritelt võiks oodata ja mida meile muutuste pähe seni on pakutud.

Res Publica ridades ka parlamendi õhku nuusutanud Ott Lumi tõdeb, et Eesti poliitika jõujooned pole nelja aasta jooksul palju muutunud, kuigi kaanenäod mitme erakonna eesotsas on vahetunud. „Parteisüsteemid taastoodavad suhteliselt sarnast eliiti, sõltumata sellest, mis on inimese sünniaasta,” nendib Lumi. Tõeline põlvkonnavahetus eeldaks laiemat väärtusnihet, kinnikiilunud poliitikate avamist ja vanadest antipaatiatest loobumist.

Lumi hinnangul ei sammu poliitiline eliit teiste ühiskonnagruppidega enam ühte jalga. „Poliitsektoris ei ole näha siirast kaasaminekut ühiskonnas leiduvate reformimeeleoludega,“ leiab Lumi. Põhjus: ametnikega käsikäes töötades on erakonnad võtnud omaks tasa ja targu mentaliteedi. Nii on liberaalne Reformierakond muutunud üha konservatiivsemaks ja ka vasaktiival pole kerkinud esile uut jõudu. Kui uued parteid on reeglina nõrgad, siis neli suurerakonda taastoodavad kulunud vastandusi. Lumi nõuanne poliitikutele on lihtne: „Ühiskond vajab, et poliitikutel oleks piisavalt võimekust ja suutlikkust lükata teatud endiseaegsed dogmad kõrvale ja alustada puhtalt lehelt.”

Intervjuud Ott Lumiga loe Müürilehe veebruarinumbrist.