Koroonakarantiini ajal on osutunud populaarseks igasugused kultuuriüritused interneti vahendusel. Wondering O ehk Mihkel Tombergi albumit „? r u” võib käsitleda samuti kui kontserdivõimalust kodus.

★★★★☆

Tundub, nagu kuulajale esineks väljamaa kitsaste linnatänavate vahehoones orkester, mille instrumentide kõla on pakitud elektroonilise muusika vormi. Ju on kujutluse põhjuseks ka tõsiasi, et Tomberg salvestas helid Roomas ning kasutas nende lugudeks raamimisel modulaarsüntesaatorit.

Kui kogu mainitud kombinatsioon kõlab keeruliselt, on asjalood tegelikult vastupidised. „? r u” on album, mis on lihtsalt manustatav ka neile, kes vaatavad eksperimentaalsema muusika poole pigem kahtlusega. „? r u” erineb seejuures Wondering O varasemast drone’i- ja ambient’i-kesksest kõlast eelkõige rütmikuse, konkreetsuse ja osaliselt ka helguse poolest.

Wondering O varasemate albumite puhul olen täheldanud rohkem ühte stiili kinnijäämist, ent „? r u” pakub pidevalt vaheldust. Helirännak varieerub ambient’likust kulgemisest kiirete ksülofonilaadsete nootide ja rütmikate trummipõrinateni. Ülesehitus on sujuv, eelnevad lood toetavad järgmisi ning iga uus track loob tervikule omaette lisaväärtuse.

Märgiline on ka albumi „? r u” pealkiri. Küsimärk viitab erinevatele päringutele, nagu „kuidas”, „kus”, „miks”, ning jätkub sõnaga „oled”. Seega peegeldab kombinatsioon „? r u” tabavalt praegust aega, kus karantiinis olles on pähe siginenud nii mõnigi eksistentsiaalne küsimus. Neile võib isegi vastuse saada, kui mediteerida ja lasta albumil algusest lõpuni endast läbi kõlada.