Eile, 7. septembril lõppes Tartus nädal aega kestnud Eesti teatri festival Draama 2014, mis kandis kokkuvõtvat nime „Kohaloleku kunst”.

Peeter Raudsepp Tõnu Tepandi raamatu „Alguses on hääl”  esitlusel märtsis 2012. Foto: Ave Maria Mõistlik

Peeter Raudsepp Tõnu Tepandi raamatu „Alguses on hääl” esitlusel märtsis 2012. Foto: Ave Maria Mõistlik

Viiendat aastat pani festivali põhiprogrammi kokku kuraator, kelleks sel aastal oli kirjanik Tõnu Õnnepalu. Kuraatori meeskonda, kes aitasid põhiprogrammi lavastusi välja valida, kuulusid Maarja Helena Meriste, Priit Põldma ja Kaarel Kuurmaa.

Põhiprogrammis sai näha järgmisi lavastusi: Ingomar Vihmari „Külaline” (Eesti Draamateater), Lembit Petersoni „Ma olen tuul” (Theatrum), Alo Kõrve „Neli aastaaega” (Tallinna Linnateater), Ari Nummineni „Petroskoi” (Telakka/Vanha Juko/ Rakvere Teater), Renate Keerdi „PURE MIND” (Kompanii Nii ja Tartu Uus Teater), Maria Petersoni „Tuvi” (MTÜ Arhipelaag), Andres Noormetsa „Vaikus” (Endla Teater) ja Ivan Strelkini „Õnn kaasa” (Vene Teater).

Festivali kõrvalprogramm keskendus sel aastal luuleteatrile. Nädalaks ajaks avati Tartu Ülikooli kirikus uus teater – Teatro Poetico–, kus leidsid aset luuleteatri ainukordsed esietendused. Üles astusid Pääru Oja, Aleksander Eelmaa, Kristiina Hortensia Port, Mait Joorits, Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna tundegid, Tiina Mälberg jt.

Lisaks avanes Draamal erakordne võimalus vaadata maailmakuulsa kirjaniku Tom Stoppardi loomingule pühendatud eriprogrammi „Stoppard Eestis”, kus sai näha „Utoopia ranniku” triloogia kõiki kolme osa ning Üllar Saaremäe lavastust „Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”.

6. septembri õhtul pärast „Utoopia rannik. III osa. Kaldale heidetud” etendust Vanemuise väikses majas kuulutati välja ka järgmise Draama kuraator, kelleks on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli juht Peeter Raudsepp.

„Mul on plaanis võtta loomenõukogusse oma tudengid. Nad peavad hakkama palju teatris käima ja teatrist arvama. Eks see on suur vastutus muidugi. Aga põnev loomulikult,” kommenteeris Raudsepp ise.

Festivalil Draama 2014 oli programmis kokku 20 lavastust ning anti 30 etendust. Draama festivali Tartus külastas sel aastal ligi 4900 inimest.

Vaata ka Draama 2014 pildigaleriid.