Eesti Teatri Festivali Draama viimasel päeval, 7. septembril kell 11.00 peab ameerika lavastaja ja kunstnik Robert Wilson loengu „1 Have you been here before. 2 No this is the first time”. Loeng on inglise keeles ja toimub Tartu Loomemajanduskeskuse konverentsiruumis (Kalevi tn 17).

Robert Wilson. Foto: Lesley Leslie-Spinks (2007)

Robert Wilson. Foto: Lesley Leslie-Spinks (2007)

Kolmetunnise kohtumise vältel kutsub Robert Wilson kõiki osalejaid rännakule oma esteetilisse maailma. Wilsoni karjäär on olnud äärmiselt viljakas ning tema enda looming on ka loengu keskseks teemaks. Läbi rabavate fotode ja lugude pakub Wilson intiimse sissevaate oma loomingulisse protsessi.

„Ma kõigepealt näen. Näen miskit, millel on omad reeglid, oma struktuur, oma lugu. Otsin kontakte. Kui me kuuleme heli, juhtub midagi hoopis muud kui siis, kui vaatame tumma näitemängu. Alles hiljem panen heli juurde, eraldiseisva elemendina. Heliga töötan eraldi, kustutan saalis tuled ära ja süvenen sellesse, mida kuulen. Raske on kuulata, kui samal ajal midagi näed, see eksitab. Parim viis kuulata on silmad kinni. Kas ma saan vaadata midagi, mis aitab mul paremini kuulata – see on väljakutse! Ma ei anna tähendusi sellele, mida ma teen. Nii saab igaüks vabalt omamoodi seoseid luua. Kui ma hakkaksin tõlgendama, võtaksin teiste mõtete tekkimise võimaluse ära. Ma eelistan otsad lahti jätta,” kirjeldab Wilson kuulamist, vaatamist ja seoste loomist teatris.

Robert Wilsoni näol on tegemist eksperimentaalse lavastajaga Ameerikast, keda peetakse avangardteatri üheks peamiseks alusepanijaks. Olles püsinud rahvusvahelise teatriareeni tipus alates muusikateatri ajalukku läinud ooperiprojektist, monumentaalsest lavastusest Philip Glassi ooperile „Einstein on the Beach” (1976), on tema tööd mõjutanud nüüdisteatri arengut juba 1960. aastate lõpust.

Eestis on Robert Wilson hetkel ette valmistamas koostöös Arvo Pärdiga muusikateatrilavastust, mis esietendub 2015. aasta maikuus Noblessneri Valukojas. Eesti poolt on projekti eestvedajaks Eesti Kontsert.

Online-registreerumine loengule algab 4. augustist Draama festivali kodulehel.

Eesti Teatri Festival Draama 2014 toimub Tartus 1.–7. septembrini.