13. Balti triennaal, pealkirjaga „Give Up the Ghost” on 2018. aasta suurim rahvusvaheline kunstifestival Baltimaades. 1979. aastal asutatud Balti triennaali ajaloos on see esimene kord, kui näitust korraldavad kõik kolm Balti riiki üheskoos.

Triennaal avatakse 11. mail Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses, 29. juunil Tallinna Kunstihoones ja 21. septembril kim? Kaasaegse Kunsti Keskuses Riias.

Näitus Tallinna Kunstihoones avatakse pidulikult 29. juunil 2018 performance’ite õhtuga ning näitusega kaasneb septembri esimesel nädalavahetusel programm Kanuti Gildi SAALis.

Selleaastase Balti triennaali peakuraator Vincent Honoré on näitusele valinud osalema üheksa Eesti kunstnikku, kelle hulka kuuluvad Merike Estna, Sandra Jõgeva, Kris Lemsalu, Maria Minerva, Katja Novitskova, Anu Põder, Ülo Sooster, Mare Tralla ja Maria Metsalu (etenduskunstide rühmituse Young Boy Dancing Group koosseisus).

Kõik kolm näitust on erinevad, kuid koonduvad sama pealkirja alla nagu ühe raamatu eri peatükid. Kõik peatükid otsivad vastuseid samale küsimusele: mida tähendab kuuluvus killustatud identiteetide ajastul? 13. Balti triennaal toob Tallinnasse, Vilniusesse ja Riiga tunnustatud rahvusvahelisi ja kohalikke kunstnikke, kes mõtestavad kuuluvuse mõistet, lähtudes nii üksikisiku rollist 21. sajandil kui ka Balti riikide eripärasest asukohast Euroopa kaardil ja ajaloos.

„Triennaali suurimal näitusel Vilniuses on saalid täidetud veel defineerimata objektide ja düstoopiliste maastikega. Tallinna peatükk keskendub sensuaalsusele ja intiimsusele kui mõõdikutele, millega kuuluvust arvestada. Riia näitus on epiloog, kus rõhk on sündmustel ja etendustel. Kõik kolm triennaali peatükki on korraga pidulikud ja kriitilised, jättes ruumi ja aega uute küsimuste tekkimiseks,” kirjeldab Vincent Honoré oma mõtteid seoses kolme näitusega.

Foto Kris Lemsalust: Kristina Oras

Lisainfot 13. Balti triennaali kohta leiad siit.