Uus näitusepind Brīvības galerija avatakse Valgas 3. aprillil Alexei Gordini näitusega „Veider tunne” ning Valga Muuseumis läheb samal päeval lahti Tanel Randeri kureeritud grupinäitus „Mida sa näed? Mida sa tahaksid näha?”. Alates 11. aprillist saab Valga Kultuurikeskuses tutvuda Michael Kurzwelly teostega.

Alexei Gordin, „Nurga taga", 2017

Alexei Gordin, „Nurga taga", 2017

Alexei Gordin on erinevates meediumites tegutsev kunstnik, kes on tuntud peamiselt oma irooniliste, karikatuurse loomuga maalide ja videote poolest. Gordin läheneb humoristlikult liberaalse kapitalismi tingimustes toimivale kaasaegse kunsti maailmale, mida iseloomustab pidev enesemüümine, karjerism, ebakindlus ning kontrastid loominguliste ambitsioonide ja reaalsuse vahel. Gordin on õppinud Eesti Kunstiakadeemias ja Helsingi Kunstiülikoolis maali, eelmisel aastal võitis ta Leedus Baltimaade noore maalikunstniku preemia (YPP’17).

Brīvības galerija hakkab tegutsema Valgas, Vabaduse 14 asuvas majas, mis kunagi oli kirjanik Hella Wuolijoki lapsepõlvekodu. Galerii lätikeelne nimi lähtub ühendlinn Valgka ideest ja piirivabaduse kontseptsioonist. Brīvības galerija tervikuna esitab retoorilise küsimuse, kas tulevane ühendlinn Valgka vajab kunstiloomingut.

Valga Muuseumis toimuv näitus „Mida sa näed? Mida sa tahaksid näha?” on osa kollektiivsest loomingulisest uurimusest „Sada Paplit”, mis hõlmab kunstinäituseid ja kunstnike residentuure Valgas. Näitus keskendub piirilinna identiteediloomele ja toob kokku nii linna seest kui väljastpoolt avanevad perspektiivid. Ajal, mil ehitatakse Valgat ja Valkat ühendavat keskväljakut, on põhjust mõelda, kas ühendatud linna idee võiks realiseeruda ka teistes kontekstides – inimsuhetes, institutsioonides, üldises elukorralduses. Näitus kutsub inimesi üles mõtlema ühendatud linnale just loomingulisi võimalusi kasutades, sekkudes, ise tegutsedes. Näituse kuraator on Tanel Rander ning osalevad kunstnikud Eva Labotkin, Evi Pärn, Henn Soopalu, Hoi Yee Cheung, Jaana Kokko, Jennifer Jackson, Oskar Öhrling, Tamara Istanbouli, Tanel Rander ja Uldis Muižarājs.

Kunstnik ja kodanikuaktivist Michael Kurzwelly näitus Valga Kultuurikeskuses tutvustab tema pikaaegset ühendlinna initsiatiivi „Slubfurt”, mis moodustub Saksa-Poola piirilinnast Frankfurt Oder/Slubice. See Valga/Valkaga sarnanev linn ning samuti Slubfurti projekt võivad inspireerida ka Valga/Valka inimesi – seetõttu resideerub Kurzwelly kohapeal üle kahe nädala ning korraldab avalikke arutelusid ja seminare.

Brīvības galerija (Vabaduse 14, Valga) on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 14–18. Galerii külastamine on tasuta. Loe lisa Facebookist.

Loe Valga Muuseumis toimuva näituse „Mida sa näed? Mida sa tahaksid näha” kohta lisa Facebookist.