Käesoleva aasta novembris täitub prantsuse kirjaniku Albert Camus’ sünnist 100 aastat. Tallinna Kultuurikatel ja Prantsuse Instituut Eestis tähistavad 21. sajandi olulise kirjaniku sajandat sünniaastapäeva interdistsiplinaarse multimeedialavastusega „Albert Camus reads The Stranger REMIX”.

Foto: Caroline Ledoux

Foto: Caroline Ledoux

Tegemist on kirjandusklassikasse kuuluva teose kaasaegse interpretatsiooniga, kus multimeedia vahendeid kasutades on uudseks ja põnevaks tervikuks miksitud Albert Camus’ poolt sisse loetud katkendid tema tuntuimast romaanist „Võõras”, elektronmuusika ning live-visuaalid.

Lavastuses kõlav audiodokument kirjaniku enda poolt sisse loetud tekstiga on salvestatud ja vinüülile pressitud 1954. aastal. Elektronmuusikalise tausta on lavastusele loonud ja selle ajaloolise salvestisega miksinud prantsuse elektronmuusik Pierre de Mûelenaere. Live-visuaalide autor on Orchid Bite, kelle võimsad järjestikused visuaalkaadrid mõjuvad ülimalt sugestiivselt ja on tihedas seoses muusika ja tekstiga.

Pierre de Mûelenaere on öelnud järgmist: „1957. aasta Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Albert Camus’ poolt on meile jäänud äärmiselt suur kirjanduslik pärand, mis kõnetab meid ka tänapäeval. Võõraks jäämine iseendale ja maailmale on isegi aktuaalsem küsimus kui eales varem, sest elame maailmas, kus on silutud sotsiaalne konsensus ning diktaatorlik kontroll meie emotsioonide üle.”

Albert Camus (1913-1960) oli prantsuse kirjanik, kes pälvis 1957. aastal Nobeli kirjandusauhinna. Romaan „Võõras” on olnud prantslaste üks armastatumaid kirjandusteoseid ja üks 20.sajandi suurema tiraažiga teoseid Prantsusmaal. Teos ilmus II maailmasõja ajal, 1942. aastal.

Prantsuse kultuurisügis kestab 23. oktoobrist kuni 30. novembrini ning keskendub sel aastal pildile nii traditsioonilises kui ka eksperimentaalses vormis. Rohkem infot kultuurisügise kohta leiad siit.

„Albert Camus reads The Stranger REMIX” Facebookis.