Modernismi suurkuju Edvard Munchi 150. sünniaastapäeva tähistatakse 2013. aastal mahuka programmiga Norras ja üle maailma. Norra saatkond ja kino Artis pakuvad ka Eesti vaatajatele võimalust osa saada Munchile pühendatud filminädalast. Munchi elu ja loomingut uurivad viis filmi ning tutvustavad eksperdid Norrast ja Eestist.

Dokumentaalfilmi „Lase karjel kõlada” režissöör Dheeraj Akolkar

Dokumentaalfilmi „Lase karjel kõlada” režissöör Dheeraj Akolkar

Edvard Munch (1863–1944) oli üks tähtsamaid modernismi esindajaid maailmas ning tema maalid „Karje”, „Madonna” ja „Päike” avaldasid suurt mõju nii kõigile tema kaasaegsetele kui ka järeltulevate põlvede kunstiringkondadele. Oma pika elu lõpul jättis ta enda valduses oleva kunstipärandi Oslo linnale. Pärand koosnes ligikaudu 1000 maalist, 15 400 graafilisest lehest, 4500 akvarellist, kuuest skulptuurist ja kirjalikest märkmetest.

„Ma usun, et Edvard Munchi peetakse üheks kuulsaimaks kunstnikuks mitte ainult Norras, vaid ka kogu maailmas,” ütles Norra suursaadik Lise Kleven Grevstad. „Ta oli modernismi pioneer ja ma loodan, et filminädal kinos Artis on Eesti publikule heaks võimaluseks uuesti avastada tema elu ja loomingut,” märkis suursaadik.

Munchi 150. sünniaastapäeva on tähistatud Norras hulga erinevate sündmustega, millest tähtsaim on ainulaadne ülevaatenäitus enam kui 220 Munchi teosega Munchi muuseumis ja Norra rahvusgaleriis. Lisaks on kõigil huvilistel olnud võimalik taas vaadata Munchi monumentaalmaale Oslo Ülikooli aulas ning maale Freia šokolaadivabrikus.

Viie Artises linastuva filmi hulgas on dokumentaal- ja mängufilm Munchi elust ning põhjalik ülevaatefilm juubelinäitusest Oslos. Eesti publikul on au olla esimeste seas, kes näevad värskelt valminud filmi „Lase karjel kõlada” india päritolu filmirežissöörilt Dheeraj Akolkarilt, kes on varemgi portreteerinud Põhjamaade kunstnikke, näiteks filmis „Liv & Ingmar”. Kõigil seanssidel linastub eelfilmina poeetiline lühifilm „Näod”.

Argipäeviti kell 15.00 toimuvatele seanssidele eelnevad temaatilised sissejuhatused Norra ja Eesti ekspertidelt – Norra Filmiinstituudi vastutavalt toimetajalt Jan Erik Holstilt ning Eesti Kunstimuuseumi kuraatoritelt Tiina Abelilt ja Liis Pählapuult. Kõikide filmide subtiitrid on eesti keeles, v.a programmi ainus mängufilm „Edvard Munch”, mis linastub ingliskeelsete subtiitritega.

Artise fuajees on oktoobris avatud Edvard Munchi kümne maali reproduktsioonide näitus.

Filminädala seansid on tasuta. Pileteid on võimalik välja võtta kino kassast.

Lisainfot Munchi filminädala kohta leiad siit.