Helmi Arraku isikunäitus: „Portraits From The Bedroom”

Tänasest on Tartu Kunstimaja Monumentaalgaleriis avatud Helmi Arraku isikunäitus „Portraits From The Bedroom” / „Portreed magamistoast”. Näitus jääb avatuks 24nda juulini.

Tänasest on Tartu Kunstimaja Monumentaalgaleriis avatud Helmi Arraku isikunäitus „Portraits From The Bedroom” / „Portreed magamistoast”. Näitus jääb avatuks 24nda juulini.

Vaade Helmi Arraku näituselt „Portraits From The Bedroom” / „Portreed magamistoast”

Vaade Helmi Arraku näituselt „Portraits From The Bedroom” / „Portreed magamistoast”

Helmi Arrak kasutab oma maalide olemuse kirjeldamiseks mõistet magamistoa portretism, kus töökeskkonnale – magamistuba/ateljee – omane igavlemise, imetlemise ja unistamise meeleolu tahes-tahtmata valmivatesse töödesse üle kandub. Portreteeritud on sealjuures kui tarbeesemed, mis – sarnaselt banaanikoortele saali põrandal – instagrammis või mõnes ajakirjas, filmis, raamatus vedelevad. Laokile jäänud asjad, nii nagu kogu magamistuba, on aga midagi olemuslikult isiklikku ja intiimset ning sama sügavale popkultuuri juurdunud kui iidoli portree kummardamine.

Infovoolu pideva kiirenemise juures muutub kultusfiguuri eluiga üha lühemaks ja ta enese olemuski järjest tabamatumaks, nii ei pruugi näituse külastaja ühtki galerisse kuuluvat muusikut, kunstnikku, näitlejat ära tunda. Seda enam, et Helmi Arrak ei esita meile realistlikku koopiat tähe kultuslikuks kujunenud fotost, vaid vahetult isiklikku ekspressiivset kogemust juhuse ajel hetkel huvipakkuvatest autoritest, kelle visandatud portreed on roosa nätsuga seinale kleebitud.

„Kell on palju ja ma vaatan seltskonnafotosid New Yorgi näituseavamiselt, kus inimesed on hoos ja trimpavad šampust. Kujutan ette, kuidas publik siseneb ruumi, mille põrandat katab glitterikiht ja külastajad komistavad otsa maaslebavatele kuldkollastele banaanikoortele, mis markeerivad teed intiimsete portreedeni kustunud hedonistidest, suurilma kodanikest ja heatahtlikest deemonitest. Ühe suure teose peal embab Aurel oma kallimat, kõrval vaatab tühjusesse kuulus kirjanik…” – Helmi Arrak

Vaade Helmi Arraku näituselt  „Portraits From The Bedroom” / „Portreed magamistoast”

Vaade Helmi Arraku näituselt „Portraits From The Bedroom” / „Portreed magamistoast”

Foto: Helmi Arrak

Foto: Helmi Arrak

Helmi Arrak lõpetas 2010. aastal Tartu Ülikooli maalikunsti osakonna ning 2015. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli mööblidisaini osakonna. Eskiisilikkus on omadus, mis iseloomustab ta töid maalikunsti õpingutest saati. Kuigi käesolev isiknäitus keskendub joonistusele ja maalile, mida ta endiselt kujutava kunsti tuumana käsitleb, on Arraku portfoolios ka hulk arvutigraafikat ja loomulikult disaini ning vaikselt hiilivad läbi näituse kujunduse ta loomingusse ka skulpturaalsed objektid, mis asetavad Arraku dialoogi terve põlvkonna noorte naiskunstnikega nagu kujukalt tõestas eelmine aasta Tartu Kunstimuuseumi näitusel „Noorus kui elustiil” koos Eike Eplikuga teostatud „Lick it Up! Be Your Own Pet”.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Suur suve kunstikalender
Seto pulmas pandi neiule linik pähe ja sellega sai neiust abielunaine, kes ei tohtinud enam linikuta üle toagi kõndida. Jane Tuik ja Maria Rõžikova seto pulma lavastuses, 2001. aastal. Foto Tiiu Kunst
9 min

Suur suve kunstikalender

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus on kaardistanud kunstisuve tähtsündmused, mis tutvustavad meile seto naiste peakatetega seotud folkloori, viivad meid Peipsi vanausuliste maailma või viskavad pilgu popkunstivälgatustele Nõukogude Eesti kunstiväljal.
Revolutsioonilised rõivad
Vivienne Westwoodi kollektsioon Climate Revolution
4 min

Revolutsioonilised rõivad

Täna avatakse Kraamis näitus „Poliitiline kleit”, mille pealkiri on laenatud dokumentaalfilmist rõivamoe poliitilisusest Nõukogude Poolas. Eile avati Värskas Seto Talumuuseumis näitus seto naiste peakatetest, millel on samuti feministlik alatoon, nii et tundub, et kuigi oma särk on kõige ligedam, on isiklik ikkagi poliitiline.
Mikoff. Skulptuurid
Foto: Priit Mürk
4 min

Mikoff. Skulptuurid

Tartmusis on juunist septembrini avatud staažika skulptori Mare Mikoffi ülevaatenäitus, kus võib näha nii tema loodud büste Eesti kultuuritegelastest, kunstniku eri tehnikates autoportreesid kui droonivideot Mikoffi ühest tuntuimast teosest Tallinna kesklinnas.
Müürileht