Maailma pagulaste päev toob Lennusadamasse ammused ja praegused põgenikud

20. juunil tähistatakse meilgi maailma pagulaste päeva. Lennusadamas näidatakse sel päeval teemaga seotud filme, korraldatakse ekskursioone ja arutelusid, mängitakse läbi Teise maailmasõja pagulase teekond põgenikelaagrisse jpm.

20. juunil tähistatakse meilgi maailma pagulaste päeva, alapealkirjaga „Suur põgenemine”. Eestist pages 1943.–1944. aastatel Punaarmee eest üle 70 000 inimese, umbes 6000 inimest hukkus. Balti riikidest kokku põgenes ligi miljon inimest.

Põgenikud väikelaeval „Triina”, mis lahkus Tallinnast 19. septembril 1944, pardal ligikaudu 450 eestlast ja 80 rannarootslast. Foto: estonica.org

Maailma pagulaste päeval uuritakse, milline on olnud II maailmasõja pagulaste saatus ning missugusi paralleele saab tõmmata praegu maailmas toimuvaga. Kaugus ja lähedus ei olegi nii kivisse raiutud suurused, ei ajalisel ega ruumilisel teljel.

Programm Lennusadamas algab kell 12.30 filmiga „Balti saaga” (2000), paralleelselt samal ajal on huvilistel võimalik osaleda Lennusadama haridusprogrammi kuuluvas rollimängus „Jõuluks oleme tagasi”. Kujutle, et on aasta 1944. Oled sunnitud Eestist põgenema. Sinult võetakse su pass, kaotad kõik oma asjad. Kuidas käitud? Muuseumi giidi juhatusel mängitakse läbi Teise maailmasõja pagulase teekond põgenikelaagrisse.

Näidatakse ka taanlaste lühidokki „Kurbuse meri – lootuse meri” (2018) Süüria perest, kes on sunnitud üle Vahemere põgenema, sest kodumaal ähvardas neid ISIS. Samuti saame näha 1991. aasta Andres Sööti film „Põgenemine” – haruldaste filmikaadritega tagasivaadet eestlaste ja rannarootslaste suurele põgenemisele Punaarmee eest Rootsi ja Saksamaale.

Lisaks rikkalikule filmiprogrammile pakub päev arutelu teemal „Pagulaskriisid Eesti ajaloos ja tänapäeval”, ekskursiooni „Suur paadipõgenemine”, terve päeva on avatud ka näitus „Eesti Rändeajastul”.
Maailma pagulaste päeva korraldavad ÜRO Pagulasameti Põhja-Euroopa esindus, Eesti Meremuuseum, Eesti Pagulasabi, Eesti Inimõiguste Keskus, IOM Estonia, Inimõiguste Instituut ja Euroopa rändevõrgustiku Eesti kontaktpunkt.

Sissepääs muuseumipiletiga.

Lisainfot leiad Lennusadama kodulehelt.
Loe ka äsja valminud ÜRO pagulasameti raportit 2017. aasta kohta.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Me peame rääkima rassismist Eestis: pagulasteema sõnavägivald
Illustratsioon: Elise Tragel
9 min

Me peame rääkima rassismist Eestis: pagulasteema sõnavägivald

Eesti avalikus ruumis vohama hakanud rassistlik diskursus on mitmekesisem, kui see ehk pealtnäha paistab. Kategoriseerida üritades võib eristada agressorid segregeerijatest ja kultuurikaitsjatest. Veel sügavamale kaevudes selgub, et pagulased on toodud võltsohvriks.
Kas kliimapagulased vajavad kaitset?
Foto: Climatalk (CC by 2.0)
Sri Lanka Tamili pagulased põgenemas osalt tsunami tagajärjel uuesti puhkenud kodusõja eest.
7 min

Kas kliimapagulased vajavad kaitset?

Ekstreemsed ja muutuvad kliimaolud soodustavad inimeste ebakindlust ning nende vastuvõtlikkust ka poliitilistele võimumängudele. Pagulasteema puhul on seni vähe kliimaküsimusi käsitletud, mis võimaldaks ometi suuremaid probleeme leevendada, kui mitte isegi ennetada nende tekkimist.
Radikaalsed ideed: Öösel nägin und krõbedast falafelist kreemja hummusega tuleviku Koplis
Illustratsioon: Lilian Hiob
5 min

Radikaalsed ideed: Öösel nägin und krõbedast falafelist kreemja hummusega tuleviku Koplis

„Radikaalsete ideede” rubriigis tutvustame ideid, mida võib hea tahtmise korral nimetada äärmuslikeks. Siinmail öösel ringikolavate tantsupeoliste kesine toiduvalik paneb mõtlema, kas mujal Euroopa metropolides rikkaliku laua katnud sisserändajad ei võiks tulla päästma…
Müürileht