Valge Tüdruk – EMO G (2024)

Valge Tüdruku absurdipoplik looming ironiseerib kaudselt peavoolumuusika üle.

Valge Tüdruku absurdipoplik looming ironiseerib kaudselt peavoolumuusika üle.

★★★☆☆

Internetikultuurile omane postironiseeriv liikumine muusikas on nihkumas rikkalikuma stiilivaliku poole. Valge Tüdruku debüütalbum „EMO G” meenutab viietunnist doomscroll’imist, mille käigus kohtab küll mõnda üllatavalt kvaliteetset ja sisukat lugu, kuid domineerima jääb nauditavalt ja tabavalt tobe materjal. DJ Tameili voodikrigin, Cardi B „WAPi” sämpel, koomiliselt ülepaisutatud ja klišeelikud 808 hat’id – kõik see panustab plaadi jaburasse kõlasse ja mitmekesisusse.

Oma normivastasuses ja kontrastsuses on taoline absurdipoplik looming kui omaette trendikas liikumine, mis ironiseerib kaudselt peavoolumuusika üle. Valge Tüdruku puhul on seda tunda igas loos ning kõigis aspektides, kus muusikastiili kõla ja struktuur mässamist soodustavad, olgu need siis süntesaatorid, trummid või hoopis ad-lib’id. Valge Tüdruk vahetab käike emo punk’ilt house’i-biidile, techno’lt jump-up dnb’le ja hardstyle’ile ning 2017. aasta SoundCloudi räpi kõlale. Graafilised kirjeldused, totrad papsinalja tasemel sõnamängud, vürtsikad seisukohad, eneseiroonia ja kohati ülirõõmus biit ainult kannustavad kurioosset võbinat. Kuigi plaadil leidub ka mõndagi hingelähedast ja sügavat, mattub see osa paksu irooniakihi alla ja jätab mulje, et tegemist on ebaõnnestunud naljaga. 

Väärib kindlasti kuulamist, kui naudingut pakuvad GFOTY, Cowgirl Clue ja Club Eat või kui on soov panna enda muusikamaitse proovile. Miski, mille üle arutleda sõpradega suitsuruumis istudes, või hoopis plaat, mis võib ladustuda oma stiilide mitmekesisuse ja laulusõnade julge toorusega kohaliku klubikultuuri varamusse.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Manna – 76tape (2024)

Manna – 76tape (2024)

Hoolimata raskest sisust mõjub Manna uus album kõrvadele tervendavalt.
Enesepromo rõve pinge
8 min

Enesepromo rõve pinge

Luua või jagada? Iseend promoda või mitte promoda? Vaatemängulisus või humble mull? Instagram või TikTok?
Kultuur masinast. Intervjuu Keity Meieri ja Valge Tüdrukuga
Valge Tüdruk (vasakul) ja Keity Meier. Foto: Tristan Czar Aasmäe
Valge Tüdruk (vasakul) ja Keity Meier. Fotod: Tristan Czar Aasmäe
,
6 min

Kultuur masinast. Intervjuu Keity Meieri ja Valge Tüdrukuga

Kaskadöör ja trial’i-sõitja Keity Meier, kes on ületanud tsikliga Tartu kaarsilla ja teinud 11-meetrise õhulennu Swissoteli kaksiktornide vahel, on ühendanud jõud muusiku ja etenduskunstniku Valge Tüdrukuga (Elina Masing), mille tulemuseks on täna ilmunud video ja lugu „Machine”, milles…
Müürileht