Man Rei – Thread (Somewhere Press, 2024)

Man Rei albumit kuulates võib jääda kummitama üks ja ainus küsimus: kes ikkagi tappis Laura Palmeri?

Man Rei albumit kuulates võib jääda kummitama üks ja ainus küsimus: kes ikkagi tappis Laura Palmeri?

★★★★☆

Mis sobiks ühte sombusesse õhtusse paremini kui kerge annus kitarri, kerge annus pastoraali, kerge annus vaikselt tiksuvat sünti ja stratosfääris hõljuvat vokaali? Saage tuttavaks – see on Saksamaal elutsev eesti kunstnik ja muusik Kristin Reiman aka Man Rei oma täispika albumiga „Thread”.

Esimesel kuulamisel tekib Man Rei muusikaga hulganisti assotsiatsioone. 90ndate ambient? Brian Eno? Enya? Grouper? Cocteau Twins? Kuid ükski neist pole see… õige, sest minu peas valitseb vaid üks küsimus: kes ikkagi tappis Laura Palmeri? Albumi algus on sügavalt angelobadalamentilik, rõhuv reverb surumas puude latvu maadligi; teades, et midagi on tulemas, midagi on justkui õhus… Man Rei muusikat ei saa kuulata sõbra sünnipäeval või Tallinna-Tartu maantee tulederikkas hämus; „Thread” on sügavalt sisekaemuslik aeglane hoovus, kus iga kaja ja käteplaks on moondunud instrumendiks, lisades paletile värvi ja lugudesse kütkestavust.

Leebe algusega „If It’s Fine” ja „I’ve Been Callingu” melanhoolsed mõtisklused lisavad ükshaaval muusikale kihte, suundudes sosinate ja mühavate akordide saatel läbi „Trust in Time’i”, „Edge Knot City” ja vägagi sümpaatse „Intermissioni” meeldejäävasse ballaadi „Call”. Paarikümne minuti pealt saab album oma astumise ja tempo ilusti sisse, korduvad kitarrid („Where the Opaqueness Begins”) ning reverbi ja kaja ja sumisevat bassi („Witless”) tuleb veel ja veel. Jah, ja albumi nimilugu „Thread” on ikkagi väga „Twin Peaks”. Rütmi on siin siiski vähe, selle võib ise juurde mõelda, aga see on sellegipoolest üks tore sosinaid täis ambient-album, kus plaks ja reverb kannavad oma osa. Soovitatav kuulata pärast rasket päevatööd koos sooja tee või klaasi konjakiga. Swoosh!

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Modulshtein feat. MariQ – The Whisper of Muffled Lyres (2024)

Modulshtein feat. MariQ – The Whisper of Muffled Lyres (2024)

„The Whisper of Muffled Lyres” käsitleb futuristliku rühmituse OBERIU luuletajate keerulist saatust.
Uus eesti biit: Man Rei

Uus eesti biit: Man Rei

Eksperimentaalmuusik Man Rei ehk Kristin Reiman pakub oma albumil „Cusp” mõtisklusi postmodernistlikku ühiskonda saatvast väsimusest ja kurnatusest.
Kiwanoid – Vanatühi (Mille Plateaux / Glitch Please, 2024)

Kiwanoid – Vanatühi (Mille Plateaux / Glitch Please, 2024)

Kiwanoidi „Vanatühi” nõuab positiivset eelhäälestust, aga suudab kuulajale labürindist väljajõudmiseks veidi leivapuru ette puistata.
Müürileht