Paratamatult, nagu pärast suve tuleb ikka sügis, naaseb Tartu Üliõpilasteatri eestvedamisel ka sel aastal 8.–10. oktoobril rahvusvaheline A-festival. Absurdi viljelevate (tudengi)teatrite ühisnimetaja on katsetav ja piire otsiv teatrikeel.

Trupi Eskiisid Ruumis lavastus „Hamlet. Taani. Rahu. Prints.” Foto: erakogu

Trupi Eskiisid Ruumis lavastus „Hamlet. Taani. Rahu. Prints.” Foto: erakogu

Pooleldi naljatamisi õhku visatud mõttest võib saada kiire tegutsemise korral murranguline sündmus ja see omakorda muutuda traditsiooniks. Nõnda vestlesid kaks Tartu Üliõpilasteatri liiget 2012. aasta veebruaris Liège’i rahvusvahelisel tudengiteatrite festivalil võimalusest luua ka Eestis midagi sarnast. Kuna Liège’i festival on meie mõõtkavas liiga suur, väldates terve nädala ning hõlmates kümneid teatritruppe maailmast, otsustasid tartlased luua juba samal sügisel oma festivali, mis oleks pisike, aga rahvusvaheline, ning absurdile suunatud.

Nii ootavad sellelgi sügisel Genialistide Klubi ja Tartu Uue Teatri lavad vürtsiseid tudengiteatreid, et pakkuda siinsele publikule maitsvaid draamapalu ning ampsukest absurdi.

Festivali avapaugu annab 8. oktoobril nüüdseks Moskvas juba tugevalt kanda kinnitanud ja ennast tõestanud autoriteater Eskiisid Ruumis. Nemad toovad kaasa ühe oma uuematest töödest, paljudel välisfestivalidel auhinnatud lavateose „Hamlet. Taani. Rahu. Prints.”. Järgmisel õhtul, 9. oktoobril astub Genklubis esimest korda üles Vilniuse ülikooli teatritrupp Minimum, mängides sümbolistlikku ja poeetilist etendust „Philopater”.

Mitmekordne A-festivali külaline Belgiast, Liège’i kuningliku ülikooli teater, toob laupäeval, 10. oktoobril lavale vendade Grimmide muinasjutul põhineva muusikalise etenduse „Bremeni linna moosekandid”, mis on mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanutele. A-festivali lõpetab Uue Teatri proovisaalis etenduv TÜTi viimane lavastus, kurbnaljakas „Pärast kaldkriipsu”.

Lihtsaim viis A-festivalil silma peal hoida on külastada sündmuse lehte Facebookis.