Müürileht haaras sabast ja sarvedest neljal tudengiteatril, mis on Eesti harrastusteatrite hulgas tugevalt kanda, nime ja mainet kinnitanud. Eks on nii mõnigi kord juhtunud, et harrastajad suudavad mõnele professionaalilegi silmad ette teha. Trupid räägivad, kes nad on ja mida teevad. Ehk leiab ka mõni Müürilehe lugeja endale siit uue huvitava trupi, mille tegemisi jälgima asuda või millega liituda.

Tartu Üliõpilasteater. Vasakult: Kätlin Armei, Enor Niinemägi, Kristin Uusna. Lavastus „Õnnestunud elu”. Foto: Merilyn Merisalu

Tartu Üliõpilasteater. Vasakult: Kätlin Armei, Enor Niinemägi, Kristin Uusna. Lavastus „Õnnestunud elu”. Foto: Merilyn Merisalu

Tartu Üliõpilasteatri eellugu ulatub otsapidi 1960ndatesse, kui TÜ juures tegutses vaheldumisi näitering või draamastuudio. 1993. aastal aga tuli kokku kamp näitlemishimulisi tudengeid, kes panid aluse Tartu Tudengiriigi Nõmeteatrile. Hetk enne sajandivahetust kasvas sellest välja Tartu Üliõpilasteater. Ettepaneku moodustada poolprofessionaalne teater tegi lavastama tulnud Kalev Kudu, kes on senini teatri kunstiline juht.

Aegade jooksul on käinud TÜTist läbi üle 150 inimese, kellest osa on läinud teatrikoolidesse, saanud näitlejateks ning lavastajateks. Mõne viimase aastaga on siirdunud TÜTist Viljandi kultuuriakadeemiasse ning lavakasse õppima 15 inimest. Samas on olemas piisav kogus nn raudvara, kes on kujunenud aastatega teatri tugisammasteks ning hoolimata tudengistaatuse minetamisest kannavad hoolt jooksvate ning tehniliste küsimuste eest. TÜT on jõudnud nii loominguliselt, majanduslikult kui ka organisatoorselt seisu, kus lisaväärtuste loomine selle kvaliteeti ja kunstilist potentsiaali oluliselt võimendaks, status quo säilitamine aga senitehtule suure tagasilöögi annaks. Tajutavad raskused on oma statsionaarse prooviruumi ja produtsendi puudumine, TÜTi käsitlemine huviringina, nägemata selle asutuse tegelikku potentsiaali olla praktikavõimaluseks nii TÜ teatriteaduse tudengitele kui Viljandi kultuuriakadeemia lavakunstide osakonna tudengite jaoks. Positiivse näitena oleme kaasanud TÜVKA inimesi lavastusprotsessi, võimaldades neil oma kursusetööd meie juures teha.

TÜTi võib kirjeldada mitmeti. Ühelt poolt võiks öelda, et see on arenev ning iseorganiseeruv kaos. Teisalt jälle tõdeda, et tegu on huviliste inimeste seltskonnaga, keda ühendab professionaalne kirg ja armastus teatri erinevate esinemisvormide vastu. Kus mujal võiksid näha ühe eesmärgi nimel ennastunustavalt tegutsemas (praegust ehk tulevast) keemikut, arsti, psühholoogi, teatriteadlast, veterinaari, filoloogi või filosoofi? Lisaks stuudiotööle ja lavastuste väljatoomisele (mida on kogunenud TÜTi kontole nüüdseks enam kui 30) käiakse omavahel tihedalt läbi ka vabal ajal ning jagatakse rõõmsameelselt erisuguseid maailmavaateid. Ühtne vaim tekib tihtilugu reisidel ehk välisfestivalidel käies. Või näiteks teatri suvekoolis, kus tudengnäitlejad võivad end hommikusse laulda. Eelkõige on see teater koht, kus õppida hetkes olemist ja usaldust kõigi ja kõige toimuva vastu, sest nagu eluski tuleb lavalgi ette ootamatuid olukordi. Samamoodi saab käed külge panna teatri tehnilise poole juures – kleepida plakateid ja müüa pileteid, kujundada helipilti, ehitada üles lava ja hoolitseda kostüümide eest ehk pista nina sisse asjadesse, millega teatrikülastajana eales kokku ei puutuks.

TÜTi roll Eesti ja Tartu teatrielus on rikastada kultuuripilti, tuua publikuni uusi kaasahaaravalt julgeid lavastusi, mida riigiteatris või harrastusteatris tavaliselt ei kohta. Uute autorite tutvustamine, tabuteemade kõnetamine ning vajadusel vindi peale keeramine – seega provokatsioon ja piiride nihutamine kuuluvad vaieldamatult TÜTi arsenali.

Ankeet:

Asutati: 1999. aastal

Asutajad: Auli Auväärt, Sven Heiberg, Ester Vaitmaa, Evelin Silgo, Indrek Tulp, Sven Paulus, Tanel Jonas, Randel Veerits, Silja Helistvee, Indrek Apinis, Andreas Aimse, Kristjan Kaljund, Mari Arold, Marko Mäesaar ja Kalev Kudu

Ruumid: oma prooviruum puudub, kasutatakse erinevaid Tartu ruume, näiteks TÜ peahoone, üliõpilasmaja, Genialistide klubi

Mängukavas: „Õnnestunud elu” (lavastaja Kalev Kudu)

Proovisaalis: märtsis esietenduvad „Rääkiv inimene” (Jüri Ehlvesti novelli põhjal, lavastaja Kalev Kudu), „Elad muudkui ja ei märkagi, kuidas teise ilma satud” (tekst Pavel Prjaško, lavastaja Enor Niinemägi)

Hetkel lavastamas: Enor Niinemägi ja Kalev Kudu

Internetis: www.ut.ee/teater, otsi ka Facebookist