20.-25. septembril üle Eesti toimuva Teadlaste Öö Festivali raames korraldab Teaduskeskus AHHAA esmakordselt rahvusvahelise teadusteatrite konkursi „Science Show International Cup 2015”, mis toob Tallinnasse, Tartusse ja Pärnusse Euroopa teadusteatrite paremiku.

Teadusteater. Foto: AHHAA

Teadusteater. Foto: AHHAA

Võistluse programmijuht Riina Nõupuu märkis, et idee korraldamisest tekkis juba mitu aastat tagasi, kui toimus säärane võistlus Eesti koolidele.

„Kuna AHHAA on Teadlaste Öö Festivali peakorraldaja ja kõrgetasemeliste teadusteatri etenduste läbiviija, otsustati oma võimalusi ning kompetentsi nüüd rahvusvahelise ürituse korraldamiseks kasutada. Tallinnas, Pärnus ja Tartus toimuv konkurss on ühtlasi ka 2015. aasta Teadlaste Öö Festivali üks tippsündmustest, rääkis Nõupuu. „Oma geograafilise asukoha poolest on see täiesti unikaalne.”

Kuigi teadusteatrite festivali korraldab ka näiteks Bremeni teaduskeskus Saksamaal, on säärane rahvusvaheline võistlus esimene selletaoline ettevõtmine Skandinaavia ja Baltikumi piirkonnas.

„Teadusteatrite konkurss rõhutab teaduse mitmetahulisust ja selle olulisust teaduskommunikatsiooni vahendina. Samuti lisab konkursiformaat ettevõtmisele pinget ning muudab selle nii osalejatele kui pealtvaatajatele põnevamaks,” leidis Nõupuu.

Erakordseks muudab konkursi ka selle ülesehitus: iga meeskond esitab kaks eriilmelist etendust.

„Reeglina võisteldakse teadusteatrite konkurssidel traditsiooniliste etendustega, mis koosnevad teaduskatsetest ja nende selgitustest,” selgitas Nõupuu. „Meie konkursil lisandub veel teine kategooria: lühemad, tempokamad ja ilma sõnalise osata visuaalšõud. Ootame, et osalejad oleksid loovad ja kasutaksid erinevaid mitteverbaalseid vahendeid. Oleme sellist formaati välisriikides esinedes ise kasutanud ning sealt tekkis ka mõte.”

Konkursil osaleb kaheksa meeskonda Iisraelist, Ameerika Ühendriikidest, Ukrainast, Šotimaalt, Soomest, Poolast ja Eestist ning kokku näeb lavadel 15 esinejat. Iga meeskond annab kaks etendust kahes erinevas linnas, neid hindavad nii publik kui ka neljaliikmeline žürii.

Teadlaste Öö Festival on Baltikumi suurim ja vanim teadussündmus, mille raames toimub üle 400 teadussündmuse enam kui 40 Eesti paigas. Festival tähistab 2015. aastal oma 10. sünnipäeva ja koondab enda alla muuhulgas isetegijate messi Tartu Mini Maker Faire.

Lisaks toimub festivali ajal arvukalt töötube, teaduskohvikuid, filmiõhtuid, ekskursioone ja teaduskatseid. Festivali eesmärk on äratada huvi uute ja intrigeerivate teadussaavutuste vastu ning näidata, et teadus ümbritseb meid igapäevaelus kõikjal.

Teadlaste Öö Festivali mahuka programmiga, kust võib muuhulgas leida loenguid katku hävitustööst, karastusjookide mõjust, külastada AHHAA õuekino ja käia ekskursioonil A Le Coq’i õlletehases, saab lähemalt tutvuda siin.