12. ja 13. augustil toimub Tartus Ajuokse Avangaaris eksperimentaalmuusika festival Mäo Rist. Kahepäevane mürakümblus ühendab Tartu ja Tallinna underground’is navigeerivaid artiste, pakkudes peavarju neile, kelle nimesid teiste suvefestivalide line-up’ides ei näe. Kaksteist artisti loovad kahe päeva jooksul helieksperimente modulaasüntesaatori helidest kuni täiesti dementse metallikolani välja.

Mäo Rist ei ole tekkinud tühjale kohale, vaid on loogiliseks jätkuks vähemalt kümmekond aastat toimunud eksperimentaalmuusika sündmuste jadale. Villem Jahu poolt Ateljeelivede sarja vedamine Tallinnas Grafodroomis, Erik Alalooga asutatud helikunstigalerii Supersonicum tegevus Viljandis ning tänase korraldustrio poolt organiseeritud sündmused Little Patarei Tussovka ja Post-Kalinin on andnud olulise panuse kolemuusika skeene elushoidmiseks. 

Nüüd ollakse otsaga Tartus, kus ei ole kunagi kardetud ujuda peavooluga vastassuunas ega tegutseda sõltumatult omapäi. Festival toimub Tartus hoogu koguva rühmituse Ajuokse eksperimentaalse loomingu tehases nimega Ajuokse Avangaar. Sel suvel on Avangaari programmis vaid üksikud, kuid see-eest suuremad avalikud sündmused. Seda enam tasub võimalusest haarata, kui sa pole Avangaari veel miskipärast sattunud. 

Mäo Ristil astuvad üles Viru Realist, murmer, Theodore Parker, Roomet Jakapi, Yumi Motoma, Renzo Van Steenbergen, Heksel, Kole Galbraith, Martiini, Poon, Koltan Grupp ja Erik Alalooga. 

Programmi on kokku pannud Erik Alalooga, Villem Jahu ja Theodore Parker, kes jäiga kuraatori positsiooni pähemäärimise asemel otsustasid mõttekaaslastega pimekohtingu kasuks. Mis päris täpselt saama hakkab, ei tea keegi – võib olla ongi täiega imelik, aga võib-olla on täiega lahe.