Eesti-Tiibeti Kultuuriselts korraldab kolmest filmiõhtust koosneva sarja, mis räägib tiibeti budismi kokkupuutest ja kohanemisest Lääne ühiskonna ja tänapäeva teadusega. Filmiõhtud toimuvad Tartu loodusmajas (Lille 10) neljapäevadel 27. märtsil, 10. aprillil ja 24. aprillil.

„Hull tarkus: Chögyam Trungpa rinpotše elu ja aeg”

„Hull tarkus: Chögyam Trungpa rinpotše elu ja aeg”

Budismi võib iseloomustada kui iidset meeleteadust ja meeleharidust. Huvi selle vastu on viimastel aastatel järjepidevalt tõusnud nii akadeemistes ringkondades kui laiema publiku hulgas. Filmiõhtute sari püüab avada tiibeti budismi õpetuslikku ja kultuurilist tausta pealispinnast sügavamale minnes, võttes fookusesse praegused tiibeti budismi edasikandjad ning puudutades võimalusi ja vastuolusid, mis tekivad vana traditsiooni levimisel kaasaja ühiskonna konteksti. Mida on budismil pakkuda tänapäeva Lääne ühiskonnale? Kas on välja kujunemas omamoodi lääne budism?

27. märtsil kell 18.00

„Kui raudlind lendab: Tiibeti budism jõuab Läände”
(„When the Iron Bird Flies: Tibetan Buddhism Arrives in the West”)
Režissöör Victress Hitchcock, 2012, 96 min
Filmis küsitakse otse: „Kas need Tiibeti kaljukoobastest pärit igivanad õpetused suudavad meie üha vastuolulisematel aegadel juhatada meid tõelise õnneni, tervema ja kaastundlikuma maailma loomiseni?” ja see räägib sellest, kuidas tiibeti budism jõuliselt Lääne kultuuriruumi uksele koputas ja nüüd seal endale koha on leidnud.

10. aprillil kell 19.00

„Hull tarkus: Chögyam Trungpa rinpotše elu ja aeg”
(„Crazy Wisdom: The Life and Times of Chogyam Trungpa Rinpoche”)
Režissöör Johanna Demetrakas, 2012, 86 min
Film Chögyam Trungpa rinpotšest (1939-1987), budismi „pahast poisist”. Ta oli üks neist karismaatilistest õpetajatest, kes budismi 1970ndatel Läände tõi. 25 aastat pärast surma kutsub ta mõnedes endiselt esile sügavaimat austust ja imetlust, mõnedes raevu. Ta on see, kes meie ettekujutuse malbelt käituvast virgunud õpetajast põrmustas. Samal ajal heidab film sügava pilgu ka tolleaegsesse Ameerika ühiskonda.

24. aprillil kell 18.00

„Tulku: Kõrge sünd, tavaline elu?”
(„Tulku”)
Režissöör Gesar Mukpo, 2009, 76 min
Virgunud õpetajad sünnivad teadlikult uuesti ja neid nimetatakse tulku’deks. 1970ndatel hakati taassünde leidma ka Läänes. Chögyam Trungpa poeg Gesar Mukpo elab tavalist elu lääne tarbimisühiskonnas ja sipleb argiprobleemides, kuid see pole veel kõik. Kolmeaastasena tunnistati ta oma isa õpetaja taassünniks… Terve elu on ta püüdnud pihta saada, mida see päriselt tähendada võiks.

Filmid on eestikeelsete subtiitritega. Pakutakse tiibeti soolast võiteed. Avatud on ka väike tiibeti ja bhutani kaupade müügilett. Soovitav annetus ruumi üüri katteks – 1 euro. Sarja toetab Tartu Kultuurkapital.

Eesti-Tiibeti Kultuuriselts Facebookis