Naistepäeval, 8. märtsil saab avalöögi kuni 12. märtsini vältav Eesti ainuke feministlik festival LadyFest. Tegemist on sõltumatu mittetulundusliku DIY algatusega, mis loob keskkonna, kus naised ja traditsioonilises soosüsteemis ja rolliootustes kahtlevad inimesed saavad üles astuda ja oma teadmisi-kogemusi jagada. Sellel aastal toimub LadyFest juba kuuendat korda ning 11. märtsini saab sellele Hooandja platvormis ka oma toetava õla alla panna, millest saadud tulu läheb bändidele, DJ-dele, VJ-dele, helinaisele ning helitetehnika ja lavavalgustuse rendiks.

Naisräpparid Kray ja Alisha Ladyfestil 2014. Foto: Ladyfest

Naisräpparid Kray ja Alisha Ladyfestil 2014. Foto: Ladyfest

Festival pakub feminismist ja võrdõiguslikkusest huvitatutele nädalaks väljaspool sotsiaalmeediat asuvat kohtumispaika ning on nelja aastaga muutunud valdkonnakeskseks sündmuseks, mida on igal aastal külastanud ligi 1000 inimest.

Märtsi alguses toimuva festivali käigus toimuvad sündmused tiivustavad naisi, seksuaal- ja soovähemusi olema aktiivsed ja tegema asju nii nagu nad tahavad, esitama väljakutset iganenud rolliootustele, reageerima naiste ja teiste vähemusgruppide sotsiaalsele ja struktuursele ebavõrdsusele ja toetama üksteist oma tegemistes. Festivali publikuks on kutsutud kõik, kes soovivad tulla, sõltumata soost, vanusest või rahvusest.

Festivali raames toimuvad näitused, töötoad, filmiprogramm, improvisatsiooniline manifestide lugemine, vaba lava ja kontsert. LadyFesti algust ja naistepäeva tähistatakse näituse avamisega 8. märtsil Rundum artist-run space’is. Selle aasta teema on pagulasdebatt ning näitusel olevad teosed on loonud pagulased ja varjupaigataotlejad. LadyFesti tiim on käinud Vao Keskuses tegemas kunstiringe alates eelmise aasta novembrist ning näitusel ongi näha kunstiringi protsess ja tulemused.

Festivali programm selgub täielikult veebruari lõpus ja sellega saab tutvuda LadyFesti kodulehel.